AirPods, подетално разгледување на новите безжични слушалки на Apple

AirPods Тоа беше еден од важните моменти на вчерашното главно држење. Претставен во делот Безжичен телефон на iPhone 7, Фил Шилер го официјализираше доаѓањето на AirPods, некои нови слушалки Тие се нарекуваат слушалки кои работат во воздухот, односно без кабли. Она што го видовме на почетокот, скоро точен дизајн на оној на EarPods, не ни дозволи да ги замислиме сите иновација внатре од овие слушалки.

Меѓу она што го сметам за најинтересно и интересно за новите слушалки на Apple е неговата кутија. EarPods веќе пристигнаа во кутија што ни овозможи да ги чуваме слушалките без проблем со јазли во каблите. Кутијата AirPods не може да има за цел каблите да не се заплеткуваат, бидејќи ги немаат, но се користи за други работи и најочигледно е да можете да ги транспортирате без да ги изгубите. Но, ова транспортната кутија прави многу повеќе.

AirPods се полнат во сопствената торбичка за носење

Кутија AirPods

Кутијата исто така има сопствената батерија што може за возврат да ги полни AirPods. Apple осигурува дека можеме да ги оставиме слушалките во нивната кутија 15 минути за да уживаме во 3 часа музика. Не е лошо, нели? Од друга страна, откако ќе се конфигурира и како што можете да видите на претходната слика, веднаш штом ќе го отвориме капакот на полето AirPods, нашиот поврзан уред ќе го открие и ќе можеме да започнеме да слушаме музика.

„Ние веруваме во безжична иднина“, onyони Ајв

Ние веруваме во безжична иднина. Иднина каде сите ваши уреди се поврзуваат интуитивно. Ова верување го поттикна дизајнот на новите безжични AirPods.

Новите AirPods се овозможени со новиот чип w1. Според onyони Ајв, тоа е „прво од ваков вид да произведе интелигенција и репродукција со висока ефикасност, притоа обезбедувајќи постојана и сигурна врска« W1 исто така овозможува инфрацрвените сензори да детектираат кога го ставаме секој AirPod и тие да се вклучуваат само кога ги имаме вклучени, со што се постигнува мала дополнителна заштеда на енергија.

W1 исто така им овозможува на AirPods да бидат можност да препознае кој уред го користиме да престане да се репродуцира едниот за да се репродуцира другиот. Не можеме да негираме дека ова е многу добро. Ако сте пробале други додатоци за Bluetooth, ќе знаете дека тоа обично се прави рачно, што понекогаш е сè друго освен удобно.

Гласовни забрзувачи

AirPods

Од друга страна, исто така, акцелерометри за движење тие одговараат на нашите допири, овозможувајќи ни да пристапиме до Сири со двоен допир. Кога зборуваме, другите акцелерометри кои се нарекуваа гласовни акцелерометри се способни да ги детектираат вибрациите и звукот на нашиот глас. Во тоа време, специјалните микрофони исто така го намалуваат надворешниот звук, што ќе му овозможи на нашиот контакт да не разбере без премногу проблеми.

5 часа батерија за секој AirPod, но со дополнително време

Секој AirPod има автономија од само 5 часа. Не е многу, како што стојат работите, но веќе споменавме дека кутијата има своја батерија и можете да ја продолжите таа автономија до 24 часа. Од друга страна, не се препорачува, но служи да зборуваме за друга точка: ако ги користиме одделно, ќе имаме 10 часа траење на батеријата. Интересно во врска со ова не е автономијата, туку дека AirPods ќе можат да знаат дали сме ги ставиле едните или обете. Ако сме ставиле еден, звукот ќе свири моно; ако ги облечеме и двајцата, логично ќе ја слушнеме музиката во стерео.

Звук на AAC AirPods

Не е единствената причина што тие одлучија да ја отстранат приклучокот за дигалка, но таа е една од нив. На приклучок за приклучок е стар над 100 години. Последната иновација беше пред околу 50 години и беше ... тие ја направија помала. Apple сакаше да биде меѓу првите што ќе направат чекор за да можеме да уживаме во дигитален звук, нешто што не ни дозволи стогодишен приклучок кој нуди само аналоген звук. Тоа е контроверзен потег, но мислам дека времето ќе докаже дека се во право.

Достапно од октомври

Ако размислувате да ги купите AirPods, ќе мора да бидете трпеливи затоа што ќе пристигне на крајот на октомври. Цената беше објавена, но за САД. На $ 159 Се чини дека тие ќе бидат уште повеќе кога конверзијата ќе се изврши во евра и се чини дека одговорното лице за овогодинешното покачување на цените има име: Брегзит. И покрај сè, ќе ги купите AirPods?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Одали dijo

  Иако ме примамуваат, не планирам да ги купам бидејќи не ме компензира за употребата што им ја давам на слушалките со тоа што чинат (179 €). Ми изгледаат како добар производ, очекував уште полошо и сигурен сум дека ќе имаат успех во продажбата особено за Божиќ.

 2.   Роберто dijo

  „Можеме да уживаме во дигитален звук, нешто што не ни го дозволи вековниот приклучок кој нуди само аналоген звук.

  Звукот што всушност се слуша е и ќе биде аналоген, разликата со новиот iPhone е што дигиталниот во аналоген конвертер нема да биде интегриран. Што ви заштедува простор да го искористите тоа за други работи.

 3.   Маурициус dijo

  А, оние од нас кои ги користеа Earpods со миниџек за да слушаат музика на Macbook? Досега ништо не е кажано за адаптер за поврзување на новите Earpods со Lightning со macbook: S

  1.    BhEaN dijo

   Секако дека е кажано, кажано е илјада пати ... има адаптер (на продажба за 9 американски долари) да оди од миниџак до молња и да продолжи да ги користи слушалките „цел живот“ ...
   Честитки!

   1.    Критичар dijo

    Ве молиме, внимателно прочитајте ги прашањата пред да одговорите со работи како што се: „Речено е илјада пати“. Корисникот Маурициус прашува како да ги поврзете слушалките за уши со осветлување во макбук, НЕ како да ги поврзете нормалните слушалки при осветлувањето на iphone ...

 4.   Jordi dijo

  Бидејќи сум Bluetooth, разбирам дека може да се користат во iPhone6 ​​за да се даде пример без проблем, нели?
  Или, тие се компатибилни само со iPhone7?