NPD: AirPods добиваат само 2-3% удел на пазарот, а не 26%

AirPods Минатиот 12 јануари објавуваме статија во која се зборува за тоа колку добро продаваа AirPods. Во тој напис, во кој беа собрани податоци објавени од компанијата Slice Intelligence, беше речено дека еден од четири безжични слушалки продадени преку Интернет од лансирањето на безжичните слушалки на Apple се околу AirPods, но денес НПД се засили за да ги постави точките на i и да ги натера Купертино да ги стават нозете на земја.

Попладнево, НПД објави информација што гарантира дека е учеството на пазарот во последното лансирање на „Епл“ само 2% по број на продажби и 3% профит. Како може да има толку многу разлика помеѓу информациите објавени од Slice Intelligence и оние објавени од NPD? Објаснувањето е многу едноставно и ние ќе ви кажам за тоа подолу.

Slice Intelligente зборуваше само за онлајн продажба на AirPods

Податоците добиени со интелигенција на Слајс тие само собираа продажба преку Интернет, додека оние добиени од НПД ги собираат сите видови продажби. Според вториот, Beats е лидер на овој пазар со само 25% удел на пазарот, што му носи на Apple 46% од профитот од целата продажба на безжични слушалки.

НПД сака да разјасни дека она што го постигна тимот на Купертино е поважно отколку што ја рефлектира нивната доза на реалност:

Дека „Епл“ успеа да зафати 2% од пазарот во единици и 3% во долари со производ во својот месец на лансирање е значајно со оглед на тоа колку е голем пазарот на слушалки. Apple веќе е рамо до рамо со Plantronics и Jaybird по само делумен месец од продажбата.

За подобро да го процениме успехот на AirPods, мора да земеме предвид дека 26% од продажбата преку Интернет и 2% удел на пазарот е постигнат и покрај малата залиха на безжични слушалки на Apple. Ако го постигнале тоа без залиха, што ќе се случи кога ќе се нормализира?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Rubén dijo

  Мора да патувате назад во времето ако сте ја напишале статијата „минатиот 12 април“

 2.   дендолотодоблог dijo

  Платете таква цена за шлемови ... комплицирано е ...