Оригинал и копирајте го AirPods Pro, дали се исти?

AirPods се најпознатите слушалки во моментот, како во нивната оригинална верзија, така и во третата генерација, AirPods Pro, кои вклучуваат активно поништување на бучавата и подобрен звук. На пазарот наоѓаме десетици многу поевтини копии кои тврдат дека го нудат истото по многу пониски цени, Дали е ова точно? Ние ги споредуваме и ви кажуваме за тоа.

На видеото можете да видите колку естетски успеале многу добро да ги копираат AirPods, и кутијата за полнење, што практично не се разликува од оригиналот, и самите слушалки, со сите сензори што ги вклучуваат, барем во однос на естетиката. Може да видите некои мали разлики во силиконските влошки, со помалку мек допир во копиите и без заштитната мрежа што спречува нечистотија да влезе во слушалките, што ја имаат оригиналите. Само долниот дел од „копирајте“ AirPods Pro е различен од вистинскиот Pro, користејќи го истиот дизајн на AirPods 1 и 2, додека во вистинскиот Pro дизајнот е различен.

Но, кога ќе го напуштиме дизајнот и отидеме да ја видиме операцијата, проблемите започнуваат. Да, процесот на конфигурација е ист, со анимациите што ни ги покажува iPhone и кои нè прават да се надеваме дека ќе работат исто како и вистинските AirPods Pro, но штом ја поминеме оваа оптичка илузија, ја наоѓаме суровата реалност: без откажување на бучавата, без транспарентност или амбиентален режим, без прилагодување на контролите. Тоа беше навистина нешто што го очекував, затоа што за 60 евра да се најде слушалки кои го намалуваат бучавата ќе биде сон, но сепак е разочарувачки. Но, најлошото допрва претстои, и тоа се случува само кога ќе го погодите Play.

Звукот на овие лажни AirPods Pro е за жалење, срамен, засрамувачки ... и може да продолжи да става негативни квалификации. Еден од најлошите слушалки што некогаш сум ги пробал. Без бас, без трепет, без моќ ... се чини дека се во конзерва, сè звучи многу пригушено. Вистинско страдање е да се слуша нешто со овие слушалки, толку многу што тестирањето на нивната автономија е искушение, за да се потврди дека едвај достигнуваат околу два часа, исто така под она што го нуди автентичниот AirPods Pro. Постојат многу многу подобри слушалки за таа цена, иако тие не изгледаат како AirPods. Ако ги купите, ве предупредуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сантијаго dijo

  Јас не се согласувам. Ги купив на AliExpress за 40 € и звукот е одличен: нема што да им завидувам на оригиналите. Во моментов сум со нив повеќе од 3 часа и тие сè уште се на енергија од батеријата. Луѓето од Apple се луди ако мислат дека ќе потрошам повеќе од 200 американски долари за откажување на бучавата. Исто така, не е потребно: кога ги носите, воопшто не слушате што се случува околу вас. AirPods Pro е навивач за гикови. Исто како AirPods, што го сметате истото за 25 €.

  1.    Ianанфранко dijo

   Кој модел го купивте на aliexpress? можеш да ме испратиш те молам

 2.   инком2 dijo

  Прекрасна деловна активност на лажни слушалки или како да ви продаде глупости што ако ги обликувате на друг начин никој не би сакал подарок или „Сум видел работи во кои никогаш не би поверувале и кои се претставувале како слушалки од Apple“.

  Бегајте од имитации, ветувајте што ветуваат. Ако не сте подготвени да платите колку чини оригиналот (без разлика дали е фер или не она што тие го бараат), купете нешто што НЕ изгледа како тоа затоа што барем ќе го одземете факторот «на кој ќе се збогатам на сметка на невнимателните кои веруваат во тоа ». Постојат слушалки кои звучат одлично, чинат 30 евра и не личат на оние на Apple.

 3.   Жозе dijo

  Каде можам да ги купам