AirTag, ова ќе биде името на уредите за лоцирање на Apple

Сè уште чекаме официјален сигнал за новите уреди за следење на Apple, оние што ќе го користат U чипот! и тоа ќе ни овозможи да најдеме кој било предмет на кој сме ги додале. Но, она што го имаме се мали протекувања и гласини за нив, и сега се чини како да е Го откривме името на овие идни уреди што се очекуваат во следните неколку дена, најмалку во неколку недели: AirTag.

Ова го открива кодот на неодамна лансираниот iOS 13.2, најновата верзија достапна за iPhone, каде што Гилхерм го откри ова име во скриениот систем на датотеки на системот. Покрај името, тој најде уште неколку интересни детали што ќе ви ги кажеме подолу.

Со недели зборувавме за таканаречениот локализиран уред на Apple, а до сега користевме имиња како AppleTag, но се чини дека официјалното име ќе заврши како AirTag. Покрај тоа име, го знаеме и тоа може да вклучува заменлива батерија, бидејќи во истиот систем на датотеки можете да најдете која е анимацијата во која би се наведувало дека е потребно да се замени батеријата на уредот. Ова е одлична вест бидејќи ќе обезбеди подолг век на траење на уредот отколку да е фиксна батерија, како што е случајот со некои тековни уреди.

Немаме идеја кога може да ги видиме овие нови додатоци. Откако вчера Apple го лансираше новиот AirPods Pro без претходна најава, многумина од нас очекуваа дека денес ќе има изненадувања и дека можеме да ги видиме овие нови додатоци веќе во продажба, но во моментот нема новини за нив. Овие AirTags ќе го користат чипот U1 вклучен во новите iPhone 11 и 11 Pro да лоцираме додатоци, со многу поголема прецизност од Bluetooth, и овозможувајќи не само да ја одредиме близината, туку и позицијата во однос на нас (лево, десно, итн.).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Анонимен dijo

    Добро, ќе можам да дознаам каде е автомобилот на сопругата! смеење на глас