AirTag vs Tile: кој од нив е потребно помалку време да се лоцира?

AirTag vs плочка

Додатоците за производи за песна, елементите или предметите од денешно време не се нови во 2021 година. Сепак, AirTag, додаток за локатор на Apple, ако тоа е новина бидејќи е лансирана пред само неколку недели и резултатите по употребата се доста добри. Други производи слични на AirTags се тракерите на брендот плочки. Пред неколку дена беше направен тест споредувајќи го времето потребно за пронаоѓање на изгубен предмет со AirTag и плочка, со што се проверува моќноста на различните мрежи и ефикасноста на локацијата. Резултатите? AirTags победија со огромно мнозинство, но со одредени квалификации.

30 минути да се најде AirTag, скоро 12 часа да се најде плочката

Тестот беше извршен на Интернет TechRadar во кој еден ЕрТаг и другар од плочки беа оставени зад оградата во 9 часот наутро во понеделникот во прометна област. По враќањето дома и активирање на изгубениот режим на двата додатоци, тестот започна. На само 30 минути беше добиено известување на iPhone откривање на локацијата на изгубениот AirTag. Во текот на тестот, беа примени најмногу 13 известувања за откривање додатоци.

Поврзана статија:
Сите информации за AirTags, локаторот на предметите на Apple

Сепак, пристигна првото предупредување од Плочката колега по 12 часа од почетокот на тестот. Затоа, квалитетот на мрежата за пребарување на „Епл“ е многу помоќен и поцврст од оној на „Плочката“. Всушност, мрежата треба само да се подобри бидејќи е потребно да се има iOS 14.5 за да може да се лоцираат AirTags и нивото на прифаќање на оваа верзија ќе оди во крешендо Во следните недели.

Но, не е сè што е злато што светка. Ако го анализираме откривање на специфичната локација на додатоците за следење, AirTag се наоѓаше од далечина на улица паралелна со улицата на која се наоѓаше. Во споредба со Плочката Матер што ја утврди локацијата многу попрецизно. За Apple ова не е незгодно оттогаш чипот U1 со ултра широкопојасна технологија Wouldе ги ублажи мерачите на грешки откако ќе започнете да гледате во близина на додатокот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.