Како да додадете додатоци Aqara во HomeKit благодарение на Hub E1

Дали сакаш започнете со HomeKit или проширете ја мрежата за домашна автоматизација без да потрошите многу пари? Па, ние ви покажуваме како да го направите тоа со Aqara и неговиот Hub E1.

Aqara ни нуди огромна разновидност на додатоци за HomeKit по навистина пристапни цени, со единствен услов да користите еден од неговите Hub за да ги направите компатибилни со мрежата за домашна автоматизација на Apple. Денес објаснуваме како да додаваме приклучок, сензор за движење, сензор за температура, влажност и квалитет на воздухот и копче што може да се конфигурира, сето тоа преку пристапниот Hub E1. Ќе се изненадите колку е лесно и колку малку пари ќе треба да вложите.

Aqara E1 Hub

Овој мал уред само малку поголем од USB-стик е клучот за додавање на сите наши додатоци Aqara во апликацијата HomeKit Home. Изработени од бела пластика, со многу дискретен и артикулиран дизајн, можеме ставете го во USB-портата на задниот дел од нашиот компјутер, ТВ или кој било уред што има таква врска. Сè што ни треба е да го напојувате, па не ни е грижа каде е таа порта. Ако немаме достапно, совршен е и USB полначот.

Овој мал ресивер го користи протоколот Zigbee 3.0 за поврзување со останатите додатоци на Aqara, што значи дека користи мала потрошувачка на енергија, стабилна и долга врска. Може да поврзете до 128 уреди Aqara на него, и сите автоматски ќе станат компатибилни со HomeKit (исто така и Google Assistant и Alexa). Дополнително, големата предност на користењето на овој тип на Hub е што со тоа што не се поврзувате со вашиот рутер, ја ослободувате вашата WiFi мрежа за други задачи, нешто што е секогаш позитивно. Самиот Hub E1 се поврзува со вашата WiFi мрежа (2,4 GHz) и процесот на конфигурација е многу едноставен преку апликацијата Aqara (линк), каде што ги посочуваат сите чекори не само за да го додадете во сопствената апликација на производителот туку и во HomeKit. Во видеото можете да го видите детално.

Додадете други додатоци во Hub E1

Откако ќе го додадеме Aqara Hub во апликацијата Aqara и HomeKit, можеме да почнеме да додаваме други додатоци Aqara. Процесот на врзување е секогаш ист: ние секогаш мора да ја користиме апликацијата Aqara за да го додадеме додатокот во Hub и тој автоматски ќе се појави во HomeKit. Во видеото можете да видите како е додадена секоја од додатоците што ги анализираме во оваа статија и можете да потврдите дека тоа е многу едноставна процедура во сите случаи.

TVOC монитор

ова сензор за квалитет на воздух, температура и влажност Тоа е мала станица која ни ги дава сите потребни информации за да ја подобриме удобноста на нашата соба. Неговиот електронски екран со мастило е идеален за да можете да ги видите информациите без да прибегнувате кон вашиот мобилен со минимална потрошувачка на енергија што значи дека со само две батерии CR2450 (заменливи) можете да имате повеќе од една година автономија. Толку е мал што можеме да го поставиме насекаде, а можеме да го закачиме на која било метална површина благодарение на вклучената магнетна налепница или да користиме обично лепило.

Копчето на горниот дел од уредот ни овозможува да ги промениме информациите прикажани на екранот, нема многу друго за контрола на уредот. Но информациите што ни ги нуди се многу корисни, не само да ги знаеме туку и да можеме да креираме автоматизација врз основа на тие информации, како на пример активирање на издувен вентилатор кога квалитетот на воздухот се намалува во бањата, или активирање прочистувач во просторија итн.

Мини прекинувач

Прекинувачот за домашна автоматизација е добра идеја за да може извршувајте дејства без да морате да го користите вашиот мобилен или виртуелен асистент. На овој начин можете да вклучите светла, да ги исклучите или да извршите други автоматизации со физичко копче, нешто што може да биде многу погодно во одредени ситуации или за оние куќи во кои има корисници кои не сакаат или не можат да го користат својот мобилен да ги извршуваат овие задачи. Aqara ни нуди прекинувач со кој можете да извршите три дејства со притискање на едноставно копче.

Aqara Mini Switch е многу мал и има изглед на конвенционален прекинувач. Едно копче е она што ќе биде задолжено за извршување на дејствата што ги конфигурирате, или од самата апликација Aqara или од апликацијата Casa, како што ви прикажувам во видеото. Можете да конфигурирате три дејства, во зависност од тоа дали ќе притиснете еднаш, двапати или три пати. Едноставната батерија со копче CR2032 ќе ви даде опсег до две години (во зависност од тоа како ја користите). Во кутијата е вклучено лепило за да можете да го залепите на која било површина.

сензор за движење P1

Aqara го ажурираше својот сензор за движење, одржувајќи го својот дизајн, но подобрувајќи ги неговите перформанси. Овој нов сензор P1 има автономија до 5 години, така што целосно ќе заборавите кога ќе ја ставите старата батерија (2x CR2450) кога ќе треба да ја замените. Неговата мисија е да открие движења од секаков вид и да извршува дејства со тие движења.. Вклучува и сензор за светлина, па можете да го користите и за вклучување на светлата кога светлината во просторијата не е доволна. Сите овие автоматизации може да се конфигурираат во апликацијата Casa или во апликацијата Aqara, како и останатите додатоци. Исто така, многу интересен елемент е да креирате сопствен алармен систем дома.

Детекција на движење е прилагодлив агол и растојание. Можеме да избереме агол за откривање од 170º и 2 метри, или 150º и 7 метри. Можеме да прилагодиме и три степени на откривање (низок, среден и висок) и исто така можеме да го конфигурираме времето на чекање пред да се активира, од 1 до 200 секунди. Дизајнот на сензорот овозможува да се постави на која било површина благодарение на артикулирачкото стапало што го вклучува и што можеме да го поставиме на таванот, ѕидот или која било друга рамна површина.

Паметен приклучок

Последниот додаток што ќе го додадеме на нашиот Hub E1 е паметен приклучок, уред кој е секогаш суштински во секој систем за домашна автоматизација. Многу компактен дизајн, прилагоден на европските приклучоци и со физичко копче кое ни овозможува рачно да го активираме или деактивираме, овој тип додатоци за домашна автоматизација се идеални за контролирајте го палењето на апаратите за домаќинство како што се кафемати, прочистувачи, светилки, вентилатори или бојлери. Можеме да создадеме автоматизација така што тие се вклучуваат или исклучуваат во одредено време, или кога се отвораат вратите или кога е активиран детектор.

Приклучокот има заштита од прегревање и преоптоварување, а освен што ќе контролирате се што ќе приклучите во него, ќе можете да ја знаете и потрошувачката на енергија на она што сте го приклучиле. Можете да приклучите кој било уред со моќност до 2300W без никаков проблем. На предната страна има и ЛЕД што ве информира за статусот.

Мислење на уредникот

Мостовите или хабовите обично се елемент што не им се допаѓа на корисниците бидејќи претставуваат дополнителен трошок за додатоците што сакаме да ги додадеме во мрежата за домашна автоматизација. Aqara, сепак, ни нуди многу прифатлив Hub со многу добри карактеристики, што исто така ја има предноста што ни овозможува да ги додадеме неговите бренд додатоци во HomeKit по пристапни цени, а сето тоа без да ги засити WiFi конекциите на нашиот рутер и со стабилноста и големиот дострел на протоколот Zigbee. Можете да ги купите и Hub E1 и останатите додатоци на Амазон:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.