AllCast ни овозможува да ја прикажуваме содржината на нашата ролна без Apple TV

емитувани-емисии-видеа-слики-на-ТВ

Пред неколку месеци ти кажав за iMediaShare апликација што ни овозможува да ги прикажуваме нашите слики и видеа омилени на SmartTV без потреба од Apple TV. Денес ќе разговараме за друга апликација што неодамна е ажурирана во App Store: AllCast. Технологијата Apple AirPlay ни овозможува да ја прикажуваме содржината на нашиот уред на уредите Apple TV и Google Chromecast.

Но, не секој има или може да најде корисен уред од овој тип. За сите оние кои не планираат да купат уред од ваков тип, но Ако сакате да можете да ја прикажете содржината на вашиот уред на вашиот домашен паметен телевизор, можеме да ја искористиме апликацијата AllCast, со кои можеме да ги испраќаме омилените фотографии, видеа и музика директно на ТВ без потреба од овие уреди. Иако ако ја имате, оваа апликација е исто така корисна затоа што е исто така компатибилна со овие уреди.

Во прилог на бидат компатибилни со повеќето постојни паметни телевизори моментално на пазарот (LG, Sony, Samsung, Panasonic), со Apple TV и Chromecast, исто така е компатибилен со Amazon Fire TV, Roku, Xbox 360, Xbox One и WDTV. AllCast исто така ни овозможува да испраќаме содржина што сме ја зачувале на Google +, Instagram, Dropbox и Google Drive до ТВ.

allcast-2

Како да не е доволно и сето ова можеме да испраќаме содржина што сме ја зачувале во нашиот мултимедијален сервер, како Плекс, до нашата Паметна телевизија ако ја нема соодветната апликација (иако може да изгледа чудно, некои ја немаат оваа услуга / апликација природно). За да ја користите оваа апликација, и ТВ и iPad мора да бидат поврзани на истата Wi-Fi мрежа.

Апликацијата е достапна за преземање како потполно бесплатно но со реклами што можеме да ги елиминираме за 4,99 евра, во рамките на делот AllCast Premium, што ќе ни овозможи да го елиминираме намалувањето на времето во репродукција на видео и досадните реклами што се прикажуваат на дното на екранот.

Кога ќе кликнеме на видеото или сликата за која станува збор, ќе се прикаже прозорец каде ќе биде прикажан уредот за кој сакаме да се репродуцираме содржината, ние само треба да го притиснеме избраниот уред и да уживаме на големиот екран.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алваро dijo

    Воздушна игра компатибилна со Chromecast ??