Андроид 12 може да копира некои карактеристики на приватност од iOS 14

Андроид 12 со новости слични на iOS 14

La Заштита на Стана едно од највредните оружја на секој корисник. За да гарантираме дека е загарантирана нашата приватност, неопходно е системите што ги користиме да имаат алатки што ќе ни овозможат да се заштитиме од големите компании кои профитираат од нашите информации. Донесе iOS 14 вести за приватност како што се одвиваат деталите за приватност по апликација во App Store. Други функции повеќе на корисничко ниво како на пр изгледот на портокаловите и зелените точки на врвот на екранот беше начин да се знае дека имате пристап до камерата или микрофонот. Некои од овие одлики, како и вторите, може да се видат во Андроид 12 во следните недели кога е официјално објавен.

Алатките за приватност од iOS 14 се копирани на Андроид 12

Момчињата и девојчињата од XDA Developers протекоа некои од Карактеристики на следната верзија на оперативниот систем на Google: Андроид 12. Оваа информација доаѓа од наводен нацрт на документ на Google што ги рефлектира вестите за тоа што ќе биде следното ажурирање на Android. Сепак, ниту една од овие новости не е потврдена од Google далеку од тоа, но тие гарантираат дека снимките со кои овие информации доаѓаат од официјален документ и можат да добијат висок степен на кредибилитет.

Портокалова точка
Поврзана статија:
Значење на зелените и портокаловите точки што сега се појавуваат на iPhone и iPad

Меѓу овие нови функции поврзани со подобрување на приватноста на корисникот се: индикатори за употреба на камера и микрофон. Ова му овозможува на корисникот да знае дали има апликација која користи некоја од овие информации и дали ќе кликне на нив, за да знае која апликација ја користи. Ако ја анализираме оваа можна нова опција на Android 12, не се сомневаме во тоа има многу заеднички аспекти со истата опција вградена во iOS 14.

Андроид 12 со новости слични на iOS 14

Додека некои продажни места ја нарекуваат оваа опција со целосен плагијат, има и други нови функции поврзани со приватноста што не се достапни на iOS. Очигледно, Андроид 12 ќе ви овозможи да го елиминирате пристапот до фотоапаратот и микрофонот на сите апликации во исто време. Ова не може да се направи на iPadOS или iOS бидејќи треба да ги дефинирате дозволите апликација по апликација.

Постојат многу други нови функции и промени во дизајнот, кои многумина наликуваат на некои места во iOS 14. Сепак, „Епл“ веќе рече во повеќе од една прилика дека не им пречат копиите на функциите во однос на подобрувањата во приватноста. Всушност, директорите на Купертинотие се задоволни кога ги гледаат конкурентите како ја копираат својата работа. '


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.