Преглед на магнетна батерија Anker PowerCore 5K

Ја тестиравме надворешната батерија компатибилна со MagSafe, Anker PowerCore 5K, одлична алтернатива на батеријата MagSafe на Apple, со поголем капацитет од овој, а исто така и за една третина од неговата цена.

И покрај подобрувањата во батеријата на iPhone, употребата на надворешни батерии с still уште е неопходна во многу прилики. Скоро од суштинско значење за iPhone Mini, препорачано за нормално и Pro, а понекогаш и корисно за Pro Max, имајќи уред што гарантира дека батеријата на вашиот iPhone ќе трае до крајот на денот, дури и со многу интензивна употреба, може да ви заштеди „живот“ често. И со појавата на системот MagSafe малите батерии што магнетно се закачуваат за вашиот iPhone се еден од најдобрите ресурсиНа Apple има сопствена батерија MagSafe, која ја разгледуваме на оваа врска, но нејзината цена за многумина е надвор од пазарот. Денес ја тестиравме батеријата Anker PowerCore 5K, која за една третина од нејзината цена ни нуди поголем капацитет и многу слични перформанси.

Компактен дизајн

Неговиот дизајн е она што би го очекувале за надворешна батерија, ништо невообичаено. Изработена од пластика со површина што не се лизга, моментално е достапна само во црна боја, иако наскоро ќе има и други во каталогот. Неговата големина е многу слична со онаа на батеријата MagSafe на Apple, иако малку подебелаНа Неговата тежина е 133 грама, нема да имате ни најмал проблем да го носите во секој џеб, торба или ранец секојдневно за да го користите секогаш кога ви е потребно.

Има USB-C конекција, која се користи за полнење (околу два и пол часа за целосно полнење) и за полнење други уреди преку кабел. Ако ја користите оваа опција, моќноста на полнење е 10W. Очигледно, бидејќи е компатибилен со MagSafe, тој е и безжичен полнач, но во овој случај со моќност од 5W (исто како и батеријата MagSafe на Apple)На Тоа значи дека претоварувањето што го прави е бавно, доста бавно. Овие ограничувања се наметнуваат како безбедносна мерка за да се избегне оштетување на батеријата на iPhone со прегревање. Не е батерија за брзо полнење на вашиот iPhone, ваше е да го оставите онолку колку што ви треба, така што батеријата се полни малку по малку.

Држењето е силно со MagSafe системот, иако како и со сите додатоци што ги имам пробано, многу подобро кога се носи капаче отколку без него. Без капак, батеријата ротира и може да се одвои со страничен допир. Кога носите футрола (компатибилна со MagSafe) зафатот е многу посиленС Everything се чувствува побезбедно и можете да го извадите iPhone од вашиот џеб со куќиштето без страв дека ќе ви се симне (се разбира, доколку не носите тесни фармерки). Ракувањето со iPhone со вклучена батерија е релативно удобно, тоа не е голем проблем, особено ако земеме предвид дека целта не е да се испразни батеријата.

Разлики со Apple

Капацитетот на батеријата, како што сугерира името, е 5.000 mAh. Тоа е повеќе од доволен капацитет за целосно полнење на iPhone 12 mini и ќе ви остане нешто, можете речиси целосно да ги наполните 12 и 12 мини, и ќе останете на 70% повеќе или помалку со iPhone 12 Pro MaxНа Несомнено е поспособна од оригиналната батерија на Apple, иако повторуваме, малку поголема.

Има неколку LED диоди кои го означуваат преостанатото ниво на батерија, нешто што многу ми недостасува во батеријата на Apple. Го притискате копчето за вклучување и проверувате колку батерија останала, нешто што со она на Apple можете да го направите само ако ја поврзете батеријата со iPhone. Покрај тоа, копчето за вклучување се користи за контрола на полнењето на iPhoneНа Тоа не е батерија "место и наполнете", можете да ја ставите во вашиот iPhone и да не ја наполните ако сакате. Овој мал детал е за многумина нешто фундаментално, загрижено дека нивниот iPhone се полни без тие да можат да направат ништо ... добро, да, тие секогаш би можеле да ја отстранат батеријата и тоа е тоа.

Мислење на уредникот

Батеријата Anker PowerCore Magnetic 5K ни нуди целосен капацитет за полнење за повеќето модели на iPhone со многу компактна големина. Иако брзината на полнење е бавна (5W), можноста за користење на кабел за полнење други уреди, LED диодите за полнење и копчето за вклучување се елементи што го разликуваат од официјалната батерија на Apple, и ако на ова го додадеме и тоа неговата цена е само 39 евра за Амазон (линк), е одлична алтернатива за оние кои сакаат резервна копија за својот iPhone во оние напорни денови кога батеријата е стисната до максимум.

PowerCore магнетски 5K
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
39
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактен и лесен
 • Компатибилен со MagSafe
 • LED диоди за да покажат преостаната батерија
 • Копче за енергија
 • USB-C за полнење на кабелот
 • Капацитет од 5.000 mAh

Contras

 • Моќност од 5W со безжично полнење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.