Apple воведува нов iMac со М1 чип

Револуцијата во Мек започна со презентација на чипот М1 од Apple. Оставањето на Интел настрана за дизајнирање на сопствени процесори обележано пред и потоа во историјата на Mac. Затоа Apple одлучи да оди напред и го претстави новиот iMac со М1 чип, со 24-инчен екран, достапен во разни бои, со компактен дизајн и многу тенка завршница, што навестува на целосна еволуција на долгогодишниот развој на iMac.

Вечен екран од 24 инчи, новиот iMac со М1 чип

Новиот iMac се издвојува, пред сè, за интеграција на М1 чип, нов производ што се додава на компјутерите веќе претставени на крајот од минатата година од страна на Apple и со што започна револуционерна промена во архитектурата на Apple. Го истакнува неговиот зголемување на перформансите во споредба со претходниот iMac 21.5 инчи

Всушност, намалувањето на границите и рамките во неговиот дизајн ја прави истата големина може да има екран од 24 инчи. Со повеќе од 11.3 милиони пиксели, овој екран е рангиран на еден од најдобрите создадени од Apple на iMac досега.

Исто така е важно да се нагласи новости на ниво на аудио, микрофони и камери. Вклучува Facetime HD екран, способен за снимање и снимање на слики со резолуција од 1080p.

Таа има 4 USB-C порти, две компатибилни со Thunderbolt, покрај тоа што интегрираат нов систем за полнење сличен на MagSafe. Покрај тоа, основата за полнење што се поврзува со светлото ја интегрира Ethernet конекцијата, нешто ново што не е видено до сега.

Нови кратенки се интегрирани во тастатурата: Spotlight, Emoji, итн. И во истиот ID на допир е интегриран, можност за отклучување на iMac со отпечаток од прст. Што повеќе, Можете да ги префрлите корисниците врз основа на отпечатокот од прст што iMac го отклучува.

Цените и достапноста на новиот iMac

IMac ќе биде достапен во седум различни бои и ќе започне во 1299 долари. Првите iMac ќе започнат да се резервираат на 30 април и првите единици ќе започнат да пристигнуваат во текот на целиот месец мај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.