Apple го прави AirPort Express компатибилен со AirPlay 2 со ажурирање

Тоа е нешто за што зборувавме со месеци, бидејќи имаше некои индикации од некои бета-верзии на iOS 11, но веќе е потврдено ажурирањето што Apple го објави за AirPort Express: тој е компатибилен со AirPlay 2.

Овие мали WiFi репетитори кои беа вистинска технолошка иновација во друга ера, но тоа Apple замина во заборав и сега се прекинати Само што добија ажурирање на фирмверот што ги прави компатибилни AirPlay 2, така што тие можат да го претворат вашиот нормален звучник во оној што го поддржува протоколот на Apple.

Apple го продаде AirPort Express како совршен додаток на својот AirPort Extreme, бидејќи едвај требаше да конфигурирате нешто што би можеле да ја проширите вашата WiFi мрежа, предвидувајќи за многу години што можат да направат сега познатите мрежи MESH. Но, тие исто така беа идеални уреди за вашата музичка опрема, оттогаш неговата 3,5 приклучок врска овозможи звукот да се пренесува преку AirPlay.

После ова ажурирање, истиот приклучок може да се користи за да го направите вашиот „нормален“ звучник компатибилен со AirPlay 2, а тоа значи дека тој автоматски ќе биде компатибилен со Siri. Може да емитувате музика до тој звучник со вашиот глас, без да треба да го допирате вашиот iPhone, како да е HomePod. Можеби е време да го избришете прашината од стариот AirPort Extreme и да го вклучите во стерео, бидејќи без да вложите ниту еден денар, ќе имате звучник компатибилен со Siri.

За да го инсталирате ажурирањето, треба само да ја отворите апликацијата «AirPort Utility» на вашиот Mac или iOS уред и да почекате да се појави дека е достапна. По неколку минути рутерот ќе се рестартира и ќе биде ажуриран. Откако ќе се ажурира, мора да ја отворите апликацијата Home и да го додадете AirPort како додаток, доделувајќи ја просторијата на вашата куќа што одговара, така што Сири ја препознава и вие можете да ја пренесувате музиката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.