Apple издава tvOS 9.1 со подобрувања на Siri (и други за откривање)

тв-ос-9.1

Во исто време со OS X El Capitan 10.11.2 и iOS 9.2, Apple го објави tvOS 9.1. Во отсуство на список на промени, не можеме да знаеме што има ново во оваа нова верзија на оперативниот систем на сет-топ-кутијата на Apple, но веќе беше познато дека со оваа верзија можеме да ја замолиме Сири да најде музика на Apple Music. tvOS 9.1 е второто ажурирање објавено за четвртата генерација на Apple TV, прво (во теорија) од значење откако се појави во продажба на крајот на октомври.

Ова ажурирање е наменето за смена на проблеми дека имаме пријавено корисници. Вклучува и подобрувања на мрежата, нешто на што се жалеа многу корисници. Можеби ова ќе поправи некои проблеми при паѓање при користење AirPlay од iOS уред. Од друга страна, се чини дека лизгање, нешто што беше сосема потребно бидејќи движењата со Siri Remote не беа толку прецизни како што се очекуваше.

Ако го конфигурираме на тој начин, нашиот Apple TV автоматски ќе се ажурира. Ако не, можеме да одиме во ажурирања за поставки / систем / софтвер и да го направиме тоа рачно. Во зависност од тоа колку се заситени серверите на Apple, ќе потрае повеќе или помалку, но, во мојот случај, се чини дека нема да трае долго.

Ако сè уште не можете да го видите ажурирањето, бидете трпеливи. Постојат многу корисници кои известуваат дека не можат да ажурираат затоа што ажурирањето на софтверот не е достапно, но тоа е нормално. Понекогаш, ажурирањата не се појавуваат дури по половина час од времето на лансирање на новата верзија, што во Шпанија би било 19:30. Ако имате четврта генерација на Apple TV и можевте да ажурирате, не двоумете се да ги коментирате новостите што ги откривате. Дали забележавте забележително подобрување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.