Apple и BMW продолжуваат да работат на iOS 14 во функцијата 'CarKey'

Најновата од бета-верзиите на iOS 13.4 ги алармираше некои програмери. Во еден од неговите скриени делови беше можно да се види како со картичка зачувана во Паричник се обезбедува можност за отворање на багажникот, вратите или дури и палење на BMW i8. Ова нè натера да размислиме дека Епл и БМВ работеа заедно за да им обезбеди на корисниците нова функција синхронизирана CarKey. Протечениот изворен код iOS 14 сè уште покажува во таа насока и може да има врска со оваа одлика и интеграција на ултра широк опсег на најновите гаџети од големото јаболко.

Дали ќе видиме дека функцијата CarKey се појавува во iOS 14 од раката на BMW и Apple?

Во 2017 г. Конзорциум за поврзаност со автомобили (CCC) објави статија во која објаснува решение според кое употребата на паметни уреди може да бидат новите клучеви за автомобилите. Во овој конзорциум има големи компании како Hyundai, Audi, BMW, Sasmsung, Volkswagen, LG Electronics или Apple. Конзорциумот е роден за да обезбеди подобри и нови функции, здружувајќи ги силите, за да го подобри корисничкото искуство со нови технологии и автомобили.

Оттогаш идејата за отворете се и запалете автомобил со свој телефон продолжи да лута бесцелно иако во последната година имаше многу прашања насочени околу овој аспект, особено кон две компании: BMW и Apple. Зошто? Бидејќи во 2018 година беше објавено јавно заедничкото учество во проект поврзан со написот објавен во 2017 година од ЦКЦ. Алармите се вклучија кога во iOS 13.4 се повикуваат упатувања на оваа можна функција CarKey.

IPhone 11 Pro е првиот ултра широк опсег на паметни телефони за просторно набудување. Новиот U1 чип на Apple ја користи оваа технологија за прецизно лоцирање на другите уреди на Apple кои исто така имаат U1 чип. Тоа е исто како да додадете друг сензор на iPhone кој овозможува многу нови интеракции.

Ако се сеќаваме, iPhone 11 Pro беше првиот уред што го користеше ултра широк опсег интегриран во чип U1. Овој опсег овозможува контактни контакти со уредите, што може да биде основа за овој CarKey што може да биде лансиран во iOS 14. Покрај тоа, внатрешни извори на BMW велат дека оваа технологија ќе ни овозможи да го заштитиме нашето возило што е можно повеќе од кражба и да ја подобриме прецизната локација помеѓу уредите и возилото. Што се однесува до самата алатка, можете да креирате дигитални клучеви што може да се додаде во Паричникот и дури може да се пренесе помеѓу различни корисници. Овие клучеви би имале различни привилегии кои би биле од отворање на багажникот до палење на автомобилот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.