Apple престанува да го потпишува iOS 14.4 по официјалното објавување на iOS 14.4.1

На 8 март Apple фрли iOS 14.4.1. Оваа нова верзија вклучуваше решавање на безбедносна грешка поврзани со WebKit пријавени од двајца работници од Google и Microsoft. Неколку дена по лансирањето, Apple секогаш ви овозможува повторно да ја инсталирате претходната верзија, но кога ќе престанете да ја потпишувате таа верзија, ние ќе останеме само во верзијата потпишана од оние од Купертино. Пред неколку часа Apple престана да го потпишува iOS 14.4 така што корисниците не можеа да се вратат на iOS 14.4 во случај да инсталирале iOS 14.4.1.

Повеќе не можеме да се вратиме на iOS 14.4, Apple престанува да ја потпишува верзијата

iOS 14.4.1 пристигна на 8 март и со верзијата единствена безбедносна поправка. Откриена е од Климент Лечин и Алисон Хафман. Првиот од група за анализа на закани на Гугл и вториот од група за истражување на ранливост на Мајкрософт. Овие луѓе откриле ранливост во ВебКит, платформа за развој на апликации заснована на прелистувачи како што е Safari.

Оваа ранливост е пронајдена на iPhone 6s и подоцна, iPad Air 2 и подоцна, iPad mini 4 и подоцна, и iPod touch (7-та генерација), т.е. на уреди компатибилни со iOS 14. Влијанието на оваа ранливост значеше дека произволен и малициозен код може да се изврши од една од овие веб-страници со помош на Комплет за развој. Apple го реши проблемот подобрување на валидацијата на веб-апликациите, како што е соопштено во дневникот за ажурирање.

Плејлисти со најпопуларни песни на Apple Music
Поврзана статија:
iOS 14.5 ќе донесе сопствени листи за репродукција за повеќе од 100 градови на Apple Music

Сепак, она што денес нè засега е тоа Apple престана да го потпишува iOS 14.4. Ова значи дека нема да можеме да инсталираме iOS 14.4 од серверите на Големото јаболко и ќе мора да останеме на најновата верзија на iOS. Всушност, Apple испраќа iOS 14.5 бета-верзии на Apple, огромно ажурирање што може да биде последно до доаѓањето на iOS 15.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.