Aqara го обновува својот Cube контролер кој е веќе компатибилен со HomeKit

Aqara T1 Cube Pro

Aqara го обнови својот најоригинален контролер Cube со новиот Cube T1 Pro, кој додава компатибилност со HomeKit како и други иновации како ZigBee 3.0 и подобра енергетска ефикасност.

Новиот контролер Cube T1 Pro сега поддржува HomeKit и има нов режим на сцена што ви овозможува да контролирате додатоци и сцени низ вашиот дом, препознавање различни гестови како стискање, тресење, ротирање, извртување и тапкање. Нејзината работа може да се објасни како да е коцка, така што во зависност од тоа кое лице на коцката е на врвот, ќе изврши сцена или ќе контролира додаток што претходно сме го конфигурирале. Всушност, овој Cube T1 Pro има точки врежани на неговите лица, како коцки, со цел да ги идентификува. Нарачките што можеме да ги дадеме на овој Cube T1 Pro имаат различни степени на сложеност, така што можеме многу повеќе да ги комплицираме работите и да ја свртиме коцката за да го одредиме процентот што сакаме да се отвори или затвори завесата.

Контролор Aqara T1 Cube Pro

За да може прецизно да ги изврши сите овие дејства, има сензор со 6 оски, акцелерометар и жироскоп, така што не само што знае во каква положба е трајно, туку може да препознае каква било промена во него и секое направено движење. Со сето ова можеме да контролираме до 32 додатоци или сцени, а тој е компатибилен со сите платформи за домашна автоматизација вклучувајќи го HomeKit, како и IFTTT. располага со една батерија CR2450 која може да се замени и има двегодишна автономија со нормална употреба. Aqara исто така објави дека е компатибилен со ажурирања преку OTA (безжичен) и дека ќе биде компатибилен со Matter, така што иднината на овој контролер е повеќе од загарантирана. За неговото функционирање потребно е да имате еден од Aqara Hubs кои веќе ги анализиравме на нашиот блог и канал на YouTube.

Веќе е достапен во онлајн продавниците како Amazon (линк) со цена од 27,99 € во различни земји низ Европа, вклучително и Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.