Autodesk го започнува прегледот FDX за преглед на 3Д-датотеки

автодеск-fdx

Компанијата Аутодеск е една од најпознатите ветерани во анимација и 3Д дизајн. Сеуште се сеќавам дека истрчав средно училиште во раните 90-ти за да одам кај пријател на куќа за да го завршиме нашиот мини филм со Autodesk Animator за MS-DOS. Колку време и време требаше за да може да се направи какво било движење, без оглед колку беше едноставно. Се оддалечувам од темата… .. на што ќе правиме.

Апликацијата за преглед на FDX ни овозможува да гледаме каква било анимација на нашиот iPad, iPhone и iPod Touch брзо, лесно и целосно бесплатно. Autodesk објави и Mac верзија на истата оваа апликација.

И двете верзии ни ветуваат лесно и ефикасно средство за гледање на нашите анимации во 3Д на двете платформи. На веб-страницата на Аутодеск можеме да прочитаме:

FBX Review е бесплатна лесна софтверска алатка која овозможува преглед на 3Д-средства и анимации брзо и ефикасно. Апликацијата FBX Review им овозможува на корисниците да прегледуваат содржина во 3Д формат без да се користи алатката со која се создадени проектите, да помогне во забрзувањето на процесот на споделување и преглед на средствата за тимовите за развој.

Апликацијата ни овозможува да ги менуваме видовите на сенки, анимации, камери и осветлување за подобро да ги процениме 3Д презентациите. Интерфејсот е специјално дизајниран за уреди на допир што го олеснуваат прегледувањето. На форматите поддржани од апликацијата се fbx, .zip, .abcˆ, .3ds, .obj, .dxf, .dae, .bvh, .htr, .trc, .asf, .amc, .c3d, .aoa, .mcd.

Како што споменав, FBX Преглед за iOS е оптимизиран за iPhone, iPad и iPod Touch бара барем iOS 7, додека апликацијата FBX Преглед за OS X е достапна за Mac компјутери кои работат со OS X 10.8 или повисок. Двете апликации се достапни за преземање и во App Store и во Mac App Store.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.