Beddr SleepTuner е првиот носен за следење на спиењето сертифициран од FDA

Апаратите за носење (не сакам да го преведувам како „да носам“) даваат многу од себе во медицината. Големите, обемни и скапи машини што постојат само во болниците, видат како Стануваат достапни помали, поевтини и посигурни уреди кои исполнуваат многу од нивните функцииНекои дури добиваат и сертификација од ФДА, телото што ги регулира медицинските помагала во САД. Пример е Apple Watch со неговата способност да изврши електрокардиограм, но не само што Apple го постигнува тоа, а денес ви прикажуваме генијален уред што го претстави Beddr.

Со големина на источен печат Beddr SleepTuner е мал уред што е поставен на челото ќе може да го следи вашиот сон со многу понапредни функции отколку што може да мислите поради неговата големина. Достапни од следниот месец, функциите што ги нудат се многу интересни и станува одлична алтернатива за другите посложени и поскапи уреди.

Идејата е дека овој Beddr SleeTuner е ставен на челото на лицето кое сака да го следи спиењето за време на тоа. Да, се става на челото благодарение на хипоалергично лепило за медицинско ниво и за него ќе се грижи собирајте податоци за време на вашиот сон како што се заситеност со кислород, отчукувања на срцето, епизоди на апнеа (стоп за дишење), држење на телото, движења итн.. Со сите овие податоци и благодарение на апликацијата достапна за iOS, вашиот сон ќе се анализира со многу важни информации што вашиот лекар може да ги користи за да ви помогне да дијагностицирате, и да видите каков е одговорот на третманот.

Многу луѓе не се свесни дека спијат слабо, и спротивно на популарното верување, спиењето долги часови не значи добро спиење. Срцеви проблеми, вишок сон во текот на денот, слаби академски или работни перформанси ... многу од овие проблеми се предизвикани од слаб квалитет на сон, а уредите како овој Beddr SleepTuner можат да нè предупредат да го видиме нашиот лекар или да ни послужат за да ја контролираме еволуцијата на нашиот сон откако ќе се утврди третман. Неговата цена е 149 долари и ќе започне да се продава од следниот месец, иако во моментот само во САД. Се надеваме дека наскоро ќе добие одобрение да стигне до Европа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.