Chome за iOS додава додаток за пребарување

Google штотуку објави ново ажурирање на прелистувачот Chrome, со кое ја достигнува верзијата 90, што одговара на бројот на верзијата достапен и на Android и на Windows и на macOS. Оваа нова верзија ни овозможува додадете додаток за пребарување и еден што ни овозможува да ја играме играта со диносаурус.

Apple не им дозволува на развивачите да комуницираат со додатоци од почетниот екран, затоа навистина не треба да ги сметаме за графички контроли (барем во случај на Chrome) како тие се само кратенки за функциите што ни ги нуди. Ако кликнеме на секоја од нив, се отвора прелистувачот што ја покажува опцијата што ја избравме.

Додатоци за Chrome за iOS

Новиот додаток за пребарување, ни нуди 4 опции: внесете веб-адреса, користете го прелистувачот во режим на инкогнито, извршете пребарување користејќи говорни команди и користете го читачот на QR-кодови преку прелистувачот.

Виџетот за диносаурус ни овозможува уживајте во оваа игра што секогаш се појавуваше во Chrome кога немаме интернет-врска. Досега единствената можност за играње на iPhone беше со оневозможување на сите безжични комуникации на уредот.

За да додадете кој било од овие додатоци, мора да продолжиме како и секогаш, со кликнување на екранот каде што не се наоѓа апликација, кликнување на знакот + што се прикажува во горниот лев дел од екранот и внесување на Chrome во лентата за пребарување.

Кога ќе кликнете на оваа апликација, ќе бидат прикажани 3-те графички контроли што денес ни ги нуди Chrome за iOS. Нова функција што исто така дојде од раката на верзијата 90 за iOS е можноста за уредувајте кориснички имиња и лозинки зачувано во поставките на Chrome.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рики Гарсија dijo

    Тоа е всушност малку погрешно, бидејќи текстот што треба да се бара не е внесен во самата лента за графички контроли, но кога ќе кликнете на него, се отвора прелистувачот, што е практично исто како и прелистувачот да се отвори директно, накратко, тој е графичка контрола за кратенки