CNMC започнува истрага против Apple и Amazon за антиконкурентни практики

Веќе некое време гледаме како различни меѓународни организации иницираат истраги против технологијата за да обезбедат добри практики за конкуренција помеѓу компаниите. И дали е тоа Во последно време не престануваме да гледаме вести кои зборуваат за тоа како Амазон ги контролира пазарните цени, или како Apple управува со провизиите за појавување во App Store. Истраги од национални и меѓународни организации кои пристигнуваат со единствена цел да направат сè пофер и дека корисниците на крајот имаат корист од контролата што им се прави на технолошките компании. И токму денес сакаме да ви ги донесеме најновите истражувања направени на овие две компании, а овој пат истражувањето се прави во Шпанија. На CNMC штотуку започна процес на санкционирање против Apple и Amazon за антиконкурентни практики. Ние ви ги кажуваме сите детали по скокот ...

Како што рековме, CNMC, Националната комисија за пазари и конкуренција, штотуку започна во Шпанија постапка за анти-конкурентни практики во секторите на продажба преку Интернет на електронски производи и обезбедување на маркетинг услуги на трговци на трети страни преку мрежни платформи. Имено, CNMC оди против Амазон за нејзината политика на цени на својот пазар и против Епл за цените на App Store и провизиите што ги влегува компанијата. Тие одат понатаму, „Епл“ и „Амазон“ имаат договори меѓу компаниите, така што производите на „Епл“ се продаваат на Амазон, продажба што се прави без контрола на конкуренцијата и тоа е она што тие сакаат да го решат.

Најава, онаа за истрагата, која сепак не зема предвид како ќе се заврши истрагата. Takeе трае 18 месеци и може да пресуди во корист на или против компаниите и затоа применуваат санкции за конкуренција. Seeе видиме што е сето ова, се повеќе организации применуваат лупа за компании како „Епл“. Можеби ќе ве изнервира, но сигурно мора натерајте ги да ги променат своите практики за да играат во пофер средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.