COBI, направете го вашиот велосипед паметен со овој додаток за iPhone

Сè повеќе луѓе ги користат нивните велосипед како транспортно возилоЗатоа, препорачливо е да бидете добро опремени во однос на осветлувањето за да бидат видливи за останатите корисници на патот по кој циркулираме. COBI е додаток што оди подалеку и го користи iPhone како основа на целиот систем што, откако ќе се закачи на нашиот велосипед, ќе ни овозможи повеќе удобности.

Како што реков претходно, LED осветлувањето ќе биде еден од столбовите на COBI, нудејќи предно светло и задно светло што можеме да го контролираме со помош на далечински управувач. Во оваа команда можеме да контролираме до 10 програмабилни функции, но исто така можеме да го натераме задното светло да ни служи како да е индикатор, идеален за означување на вртења што планиравме да ги направиме во следните неколку метри.

Во апликацијата дизајнирана за iPhone можеме вчитајте ја маршрутата до нашата дестинација И благодарение на ГПС на терминалот, ќе знаеме во секое време каде се наоѓаме и маневрите што треба да ги правиме додека не го достигнеме. Бидејќи iPhone е способен да открие забрзување и сопирање, оваа одлика ќе се искористи за да се направи вистинско светло за сопирање, кое работи точно како автомобил.

Оваа апликација нуди и други серии додатоци како што се навигација од чекор по ред различни прегледи за мапи, локатор на пријатели кои се блиски до нашата позиција, активирање на блиско осветлување или дури и систем за заштита од кражба што нуди сигнали за светло и звук.

Ако го користиме велосипед со поспортски пристапили, без разлика дали е за велосипедизам на пат или планина, COBI ветува дека ќе ги сними нашите отчукувања на срцето, ритамот и другите статистички податоци за маршрутата што ја правиме, било да е тоа брзина, време, далечина, процент на височина и многу други. Последователно, сите собрани податоци може да се пренесат на апликацијата iOS 8 Health.

За напојување на системите COBI можеме да ја користиме батеријата на самиот Е-Велосипед (електричен велосипед) или ако имаме конвенционална, можеме да ја користиме батеријата на 6.000 mAh кој се полни преку Динамо.

Цените на COBI варираат во зависност од моделот што го избираме почетната цена е 115 УСД. Од таму, дури можеме да платиме 499 УСД за најкомплетната и персонализирана верзија за велосипедот што го имаме. Ако сте заинтересирани, можете да пристапите до веб-страница на проектот на Кикстартер и дадете свој придонес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Елој Фалке Кастро dijo

    првиот кик стартер што го привлече моето внимание. Нарачав верзија од 205 $ сега, да видам дали ќе излезе пред, се чини дека ако