Ева, Акара, Амазон и Филипс се префрлаат на Материја

Matter компатибилни брендови

Материјата е веќе реалност и главните брендови на додатоци за домашна автоматизација веќе ги објавија своите планови да ги ажурираат своите уреди со новиот стандард тоа дефинитивно ќе ја промени домашната автоматизација.

Материјата чекаше, но конечно можеме да кажеме дека новиот стандард што го чекавме долго време е реалност и нема ништо подобро да го демонстрираме отколку да видиме како главните производители на додатоци за домашна автоматизација го објавуваат својот патоказ за ажурирање на нивните производи и да ги направи компатибилни . Ева, Акара, Филипс, па дури и Амазон јасно ставија до знаење дека ја прифаќаат материјата и тоа го прават веднаш.

Аквара

Aqara работи со Apple, Google и Samsung за да се прилагоди на новиот стандард, а резултатот е дека корисниците на неговите производи ќе можат да уживаат во материјата почнувајќи од декември (2022 година). преку Hub M2 по ажурирање што ќе пристигне на тој датум, и што ќе ги направи уредите што се поврзуваат со тој Hub компатибилен со материјата. Другите хабови ќе добиваат ажурирања во следните месеци, вклучувајќи ги моделите M1S, E1, камерата Hub G3 и камерата Hub G2H Pro. Производителот уверува дека материјата ќе биде компатибилна со повеќе од 160 производи во неговиот каталог.

акара додатоци

Покрај компатибилноста на постоечките додатоци, го објави и тоа ќе бидат објавени нови производи кои ќе бидат компатибилни со Thread, основата на материјата, за да можат да се користат со вашиот омилен асистент (Siri, Google или Alexa) без потреба од користење на Aqara Hub. Ќе биде објавен и нов Hub M3 компатибилен со Matter.

Ева

Eve Systems е производител кој се одлучи за ексклузивноста на HomeKit уште од своето основање, но се приклучи на материјата за да може неговите додатоци да се користат на други платформи за домашна автоматизација од ова ажурирање. денеска објави дека три од неговите најнови производи ќе бидат ажурирани за да бидат важни во ажурирањето на софтверот што ќе пристигне на 12 декември. Ова се најновите модели од Eve Energy, Eve Motion и Eve Door and Window.

Сензор за движење на Ева

Сите уреди компатибилни со брендот Thread of the Eve, вкупно 14, ќе бидат компатибилни со материјата по ажурирањата што ќе ги добиваат постепено, покрај новите производи што брендот ги лансира од 2023 година. апликацијата Eve која е достапна само на iOS ќе има и верзија на Android, неопходно за корисниците на таа платформа да можат да ги користат нивните производи со материја.

Амазон

Гигантот за продажба на интернет најави дека ќе се ажурира вашите 17 уреди Echo да бидат компатибилни со материјата преку WiFi почнувајќи од следниот месец. Во моментов ова ажурирање ќе биде достапно само за корисниците на Android и ќе им овозможи на звучниците на Amazon да ги контролираат приклучоците, светилките и прекинувачите. Во текот на следната година ќе бидат вклучени iOS уредите, како и новите категории на производи.

Филипс

Германскиот бренд објави дека неговиот Philips Hue Bridge ќе биде компатибилен со материјата по ажурирањето што ќе пристигне на почетокот на 2023 година. Ова ажурирање ќе ги направи повеќето постоечки Que додатоци компатибилни со материјата. Ажурирањето ќе ги зачува сите веќе направени конфигурации во Google и Amazon, но Корисниците на Apple HomeKit ќе мора да ги ресетираат своите уреди и повторно поврзете ги за да ја користат материјата.

Мостот Филипс Хуе

Два уреди на Philips ќе бидат изоставени од овој нов стандард: HDMI Sync Box за создавање амбиентални околини на телевизија и прекинувачот Philips Hue Tap Dial. Ова ажурирање на Филипс покажува една од реалностите на материјата: и покрај тоа што теоретски „мостовите“ нема да бидат потребни, реалноста е дека ќе мора да продолжиме да ги користиме долго време., не само за додатоците кои веќе ги имаме, туку и за новите што ги купуваме додека не се лансираат нови кои се целосно компатибилни со стандардот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Rubén dijo

  Колку што знам Филипс е Холанѓанец, а не Германец.

  1.    Луис Падилја dijo

   Моја вина, не е од Германија, лапсус. Тој е од Холандија, што е вистинското име веќе некое време.