FaceTime ќе ги измени нашите ученици да одржуваат контакт со очите во iOS 14

Понекогаш конечните верзии на оперативните системи не се исти со бета-тестите тестирани неколку недели пред последното издание. Пример за ова е iOS 13. Низ бета-верзиите можевме да уживаме во опцијата што ја нарече Apple "Корекција на внимание". Тоа беше опција што може да се активира на некои iPhone телефони за да ги модифицира нашите очи и ученици во реално време додека бевме на видео повик FaceTime. да симулира контакт со очите со соговорникот и реши еден од проблемите што постојат со овој вид повици. Конечно, таа опција не беше во финалната верзија на iOS 13, но ако е во iOS 14 под името „Контакт со очи“.

iOS 14 ќе го подобри контактот со очите во FaceTime со изменување на нашите ученици

Да се ​​ставиме во ситуација. Кога остваруваме видео повик или правиме селфи, се обидуваме да погледнеме во центарот на екранот, тоа е местото каде е соговорникот или сликата што сакаме да ја направиме во случај на правење селфи. Меѓутоа, за соговорникот, во случај на видео повик, го прави истото. Затоа ќе видиме личност чии очи гледаат надолу, затоа што наместо да ја гледаат камерата тие го гледаат нашето лице. Ова е непријатно затоа што не одржување на контакт со очите со соговорникот го прави разговорот помалку природен и помалку флуиден.

Да се ​​реши овој проблем Apple користеше зголемена реалност и вештачка интелигенција делумно користејќи го АРКит до изменете ги нашите очи и ученици во реално време прави да изгледа дека гледаат во камерата наместо во екранот. Оваа опција ја видовме во бета 3 на iOS 13. Сепак, не можевме да уживаме во последната верзија. Но iOS 14 ја вклучува опцијата конечно на која ја нарекоа „Контакт со очи“ под следното објаснување:

FaceTime може да ги направи видео повиците поприродни со тоа што ќе ви помогне да воспоставите контакт со очите дури и кога гледате на екранот наместо на камерата.

Покрај тоа, iOS 14 носи и други подобрувања во FaceTime кои вреди да се забележат:

  • Слика на слика: Конечно можеме да го напуштиме видео повикот и да ја задржиме сликата благодарение на интеграцијата на Picture in Picture во сите iOS 14.
  • Знаковен јазик: Користејќи технологија за визуелно препознавање, FaceTime е во можност да открие кога некое лице користи знаковен јазик и ќе им даде поголемо присуство во видео повикот за глуви лица кои не можат да го следат разговорот.
  • Квалитет од 1080p: Сите оние уреди што се способни да го поддржат ќе можат да пренесуваат и примаат слики до 1080p.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.