Лавабит: „Ако победи ФБИ, компаниите би можеле да побегнат од САД“

јаболко-фби

Ако ФБИ го освојува пулсот што моментално го одржува со Apple, корисниците ќе ја изгубат нашата приватност пред силите на законот и што е уште полошо пред хакерите. Ова е нешто што Apple, како и многу други компании, не го гледа поволно и може да го мотивира тоа некои важни компании во земјата ќе бегаат во друга држава каде што можат да продолжат да развиваат безбеден софтвер. Така напиша Лавабит, поранешна компанија за безбедност.

Кандидатот за претседател Доналд Трамп не ја крие желбата Епл да соработува со силите на законот и дури вети (иако се сомневам дека би можел да го исполни ветувањето) дека Епл ќе ги произведува своите уреди во САД доколку биде избран за претседател. Доколку се исполнат најлошите предзнаци, според Лавабит, компаниите би го сториле истото што го сториле Едвард Сноуден, Julулијан Асанж, Ким Дотком или веб-страницата на Торентс Пират Беј: пронајдат сместување што ќе им овозможи работат со целосна слобода.

ФБИ на крајот би им наштети на Соединетите држави

Во презентираниот краток извештај, Лавабит вели дека ФБИ се обидел да добие а приватен клуч за шифрирање на неговата компанија пред да се затвори, нешто што се случи во 2013 година поради протекување на Едвард Сноуден. Овој клуч треба дапресретнување, дешифрирање, увид и модификација (и намерно и случајно) на сите врски помеѓу Лавабит и надворешниот свет»И потврди дека«Владата сега ја бара [истата] вонредна помош од „Епл“, која ја поразува целта на „Закон за сите записи“ и непотребно ја компромитира интелектуалната сопственост на приватна компанија што не била вклучена, на кој било начин, со кривичното дело што се истражува.".

Лавабит верува во тоа Владиното барање е незаконско, но не само тоа. Тој исто така верува дека тоа може да му наштети на угледот на Apple, бидејќи корисниците никогаш не би можеле да бидат сигурни дали со ажурирање инсталираме нова алатка за шпионирање. Како тоа да не беше доволно и можеби најважната точка од деталите на „Лавабит“, компаниите што обезбедуваат уреди што користат некаков вид на криптирање може да избегаат од земјата.

Овој начин на постапување може да резултира во многу деловни активности да го преместат своето работење во странство за да го отежнат спроведувањето на законот да добијат каква било помош.

Всушност, компании како Silent Circle, ProtonMail или Tutanota ги напуштија САД заради нивната политика за приватност. Мислам дека е тешко за Apple да ја напушти земјата каде што ги направи своите први чекори, но сè е можно. На безбедност и приватност Ова се две од причините зошто ги купуваме нивните уреди и, доколку тие престанат да ги нудат, би можеле да бараме алтернативи, па компанијата предводена од Тим Кук би видела како се намалува нивниот профит. Според мене, владата на крајот ќе попушти. Ако не, можеби гледаме како Епл се сели во Австралија, кој знае.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.