FiLMiC Pro сега овозможува снимање во формат ProRes со iPhone 13 Pro и Pro Max

Снимање FiLMiC Pro во ProRes

IPhone 13 Pro и Pro Max го отелотворуваат попрофесионална верзија на паметниот телефон на големото јаболко и секогаш имајте професионални подобрувања поврзани со кинематографските функции. Apple го објави поддршка за снимање во формат ProRes додавање на постоечките HEVC и AVC кодеци. Пристигнувањето на ProRes им овозможи на професионалците да складираат видеа со повисок квалитет и со повеќе информации за многу посложена пост-продукција. Иако овој кодек с still уште не може да се користи по природен пат во апликацијата Камера, апликацијата FiLMiC Pro е ажурирана што овозможува снимање во ProRes, станува првата апликација што ви овозможува да снимате со овој кодек.

ProRes дојде кај iPhone 13 Pro и Pro Max

Високата верност на бојата и ниската компресија на форматот ProRes ви овозможуваат да снимате, уредувате и испраќате содржини со квалитет на емитување, без разлика каде се наоѓате. Ваше е: можете да го завршите целиот проект на истиот iPhone. Или лесно претворете ги видеата ProRes во Final Cut Pro на вашиот Mac.

Иако повеќето корисници ги извезуваат своите видеа и креации во кодеци H.264 и H.265, има многу други кодеци што ги надминуваат по квалитет и големина. Кодекот ProRes е формат на многу повисок квалитет на слика, вклучувајќи многу повисоко пост-продукциско уредување на бои од другите кодеци претходно достапни на iPhone -и.

IPhone 13 Pro и Pro Max од 128 GB можат да снимаат само во ProRes со резолуција од 1080p до 30 pfs. Тоа е моделот 256 GB на iPhone 13 Pro или Pro Max кој може да ужива во овој кодек со резолуција до 4K и до 30 fps. Ова е според количината на складирање што може да го заземат снимките, со што се ограничува внатрешниот простор на уредите.

Снимајте сега во формат ProRes со вашиот iPhone 13 Pro и FiLMiC Pro

Поврзана статија:
Apple објавува турнеја со вести за новиот iPhone 13

pple не издаде поддршка за снимање на мајчин јазик во апликацијата Камера во кодек ProRes на iPhone 13 Pro и Pro Max. Сепак, FiLMiC Pro е првата апликација што овозможува официјално снимање во ProRes во својата нова верзија 6.17. Станува збор за апликација посветена на снимање видео со вредност од 14.99 евра. Во моментов апликацијата овозможува снимање во четири модели на кодек:

  • Меѓу
  • LT
  • 422
  • 422 HQ

Сите четири варијанти на кодек се 10-битни и нудат под-земање примероци на хрома од 4: 2: 2 и целосно кодирање. За да добиете идеја, една минута снимка трае 1,3 GB на моделот Proxy, 2,7 GB на LT, 4,1 GB на 422 и 5,5 GB на 422 седиште. Токму поради овие податоци, Apple ги ограничува големите резолуции на iPhone 13 Pro и Pro Max со повеќе простор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.