Fitbit Versa и Charge 3, најновите обложувалници на марката во конкуренција на Apple Watch

По неколку години трката со паметни часовници остави многу жртви на патот, и се чини дека во овој момент има само две компании кои сериозно ја сфаќаат оваа категорија со периодично лансирање нови модели со нови и подобри карактеристики: Apple и Fitbit. Вториот има тешка мисија да се натпреварува со семоќниот Apple Watch, и Тоа го прави со модели кои нудат алтернатива на оние кои бараат нешто поразлично од паметниот часовник на Apple..

Нивните модели Fitbit Versa и ново лансираниот Fitbit Charge 3 се најновите обложувалници на компанијата за запленување на дел од тешкиот пазар за носење уреди, паметни копчиња и квантитативни нараквици. Можеби во овие модели ќе го најдете она што не го наоѓате во Apple Watch, па затоа ви ги даваме деталите подолу.

Fitbit Полнење 3

Тоа е најновиот модел на добро позната нараквица за квантификација на брендот, и секако вклучува многу нови карактеристики во споредба со неговиот претходник. Се издвојува пред се на отпорноста на вода со можност да потопи до него 50 метри без никаков проблем, и батерија која ќе ви трае цела недела со нормална употреба. И не можеме да заборавиме на една карактеристика за која се шпекулираше долго време на Apple Watch, а всушност да не стане реалност: релативен сензор за делумна заситеност на кислород (SpO2), со кој ќе можете да ги знаете нивоата на кислород во крвта што е еден од најважните параметри за следење на спиењето и помага при откривање на некои проблеми како што е апнејата при спиење. Исто така, вклучува можност за снимање на менструалниот циклус на жени, а наскоро дури и да помогне да се пресмета нивниот период на овулација.

Оваа нараквица е наменета за оние кои не сакаат паметен часовник на кој можат да инсталираат апликации и бараат поедноставна нараквица, но без да се откажат од најнапредните системи за мониторинг. Секако дека можете да добивате известувања за да не пропуштите ништо додека вежбате, но без компликации што ги нуди паметен часовник. Направен е од врвен квалитет на материјали, а предното стакло е Gorilla Glass 3, со голема отпорност на гребнатини. Неговата цена е околу 147 € на Амазон (линк) и е достапна во разни бои.

Fitbit Versa

Овој модел на Fitbit навистина се натпреварува со паметни часовници и тоа го прави со многу подостапна цена од конкуренцијата. Водејќи свој оперативен систем, Fitbit OS 2.0, нуди нешто сосема поразлично од она што го гледаме во Apple Watch или часовниците со Android Wear, но без да се откажеме од функции како што се плаќајте преку сопствен часовник благодарение на Fitbit Pay (компатибилен со Banco Santander и Carrefour Pass), чувајте mp3s за да ги слушате преку слушалки со Bluetooth или да се поврзете и на iPhone и на кој било смартфон со Android, без врски. Исто така, има широк каталог на заменливи ремени за да можете да го носите во секоја пригода без да се судрите.

Многу ориентиран кон здравје и фитнес, има 24/7 следење на отчукувањата на срцето, персонализирани тренинзи, повеќе од 15 режими на вежбање, следење на спиењето со SpO2 сензор и можност за потопување до 50 метри. Исто така, вклучува евиденција за менструалниот циклус и можност за примање известувања и брзо реагирање од самиот часовник (само на Андроид). Можете исто така да го промените изгледот на лицето на часовникот и имате стотици апликации, вклучувајќи гнездо, светло за светло, Страва или Јелп. Секако дека е исто така компатибилен со iOS и Android, а неговата цена е околу 176 евра на Амазон (линк)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.