Fortnite ќе се врати на iOS преку GeForce СЕГА во октомври

Зачувај го светот

Оваа недела судењето започна во Епик и Епл, судење каде што Епик нема што да изгуби и сè да се добие, сосема спротивно од Apple. Бидејќи Epic Games воведе платформа за плаќање што ја прескокна App Store и Apple и Google ја отстраниа својата апликација од платформата, корисниците на Fortnite на iOS беа принудени да бараат други алтернативи за да продолжат да играат.

Една од нив е стриминг игри платформа на NVIDIA, GeForce NOW, платформа која ја напушти бета-фазата во ноември минатата година и дека е достапна преку PWA на iOS, како xCloud на Stadia и Microsoft, што им овозможува да не мора да поминуваат низ филтерот App Store и да ја нудат целата своја содржина без да мораат да преземаат апликација за секоја игра како што сака Apple.

Сепак, иако Fortnite е достапен преку GeForce СЕГА, достапна само за компјутери, бидејќи во моментот верзијата за екраните на допир не е адаптирана, верзија според iMore, ќе бидат достапни од октомври. На овој начин, сите корисници на iOS ќе можат повторно да играат Fortnite на уредите на Apple.

Верзии на сите игри достапни преку GeForce СЕГА Тие се верзии на компјутер оттука компанијата мораше да работи на додавање поддршка за екраните на допир што трае некое време и што исто така ќе им овозможи на корисниците да играат на компјутерите со Виндоус кои интегрираат екран на допир.

Ако се прашувате зошто Fortnite не е достапен на xCloud или Google Stadia на Microsoft, причините се исти со Apple Store: Epic не сака да ги сподели приходите генерирани од набавки во апликации. Епс постигна договор со NVIDIA за сите приходи остварени преку GeForce СЕГА оди директно во Еп.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.