FrontFlash: користете Retina Flash на уреди без поддршка

пред-блиц

Една од „новините“, видете ги цитатите, кои Apple ги воведе со iPhone 6s и iPhone 6s Plus беше она што тие го нарекоа Retina Flash. Овој „нов“ систем и јас ги користам наводниците затоа што тој веќе беше користен во некои апликации како „Snapchat“, ја става светлината на екранот на „iPhone“ до максимум користејќи тон на боја што зависи од тоа што сакаме да фотографираме (како што е Тон блиц) до тоа самоили излезе добро осветлено. Ретинална блиц е достапна само за најновите модели на iPhone, освен ако не ги имате Jailbreak.

Благодарение на алтернативната продавница Cydia можеме да користиме многу од функциите што Apple не сака да ги користиме. Како примери, би го истакнал мултитаскингот на iPad Air или, веќе на вашиот паметен телефон, гореспоменатите Retina Flash или Live Photos, нешто што е исто така достапно на неподдржаните уреди благодарение на jailbreak-от. Во случај на блиц за камерата FaceTime, дотерувањето се повикува Фронт Флеш.

Кога iPhone 6s се појави во продажба, FrontFlash не се снаоѓаше добро на некои уреди. Во мојот случај, мојот iPhone 5s виде како камерата е блокирана, иако работеше правилно, не можевме да видиме од што ќе фотографираме, што немаше многу смисла. Овие проблемите се поправени во најновите верзии, така што веќе вреди да се остави твикот инсталиран.

FrontFlash е еден од оние измени кои се многу лесни за употреба немаат опции за конфигурирање. Само направете пребарување во Cydia, инсталирајте го пакетот, преправете и започнете да го користите. Кога ќе го рестартираме нашиот iPhone, ќе видиме дека ја имаме иконата за молња, што покажува дека можеме да го користиме блицот. Треба само да го допреме овој зрак, а потоа да го допреме „да“, што ќе го активира на ист начин како што е активиран блицот за главната камера.

Постојат ограничувања на Apple кои не се разбрани или, поточно, не сакаме да ги разбереме. Можеме да бараме три метри до мачката и да кажеме дека таа не е достапна во iPhone 5s затоа што нејзиниот екран и предната камера не се способни да направат добро селфи (или не може да го анализира ударот добро за да осветли повеќе со една боја и друга ), но iPhone 6 го има истиот екран како iPhone 6s. Мислам дека можев да го користам Retina Flash без никаков проблем. О добро. Akилбрејкот повторно доаѓа на помош.

Измени на карактеристики

  • Име: Фронт Флеш
  • Precio: слободен
  • Складиште: БигБос
  • Компатибилност: iOS 5, 6, 7, 8 и 9

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.