Google Translate за iOS се ажурира со важни новости

google-word-lens-преведувач

Сигурно повеќе од еден го користи Google Translate и за нивниот iPhone и за неговата десктоп верзија. Тој е еден од најдобрите преведувачи на пазарот и можеме да го користиме целосно бесплатно. Пред неколку месеци, Google ја купи компанијата зад Word Lens, платена апликација што стана бесплатна по стекнувањето. За сите оние кои не го знаат тоа, Word Lens ни овозможува да го користиме нашиот паметен телефон за да преведуваме текстови на различни јазици со камерата на нашиот iPhone, покажувајќи каде се наоѓа текстот што треба да се преведе и враќајќи го текстот на избраниот јазик на истата слика.

Новата верзија на Google Translate за паметни телефони ја вклучува истата функција без потреба од интернет-врска, суштинско барање за да можеме да го користиме кога патуваме во земја каде што јазикот не е наш силен костум. Првично ги поддржува истите јазици како и апликацијата Word Lens: шпански, англиски, француски, италијански, руски и португалски (и обратно). Од Google уверуваат дека работат за да можат да додадат повеќе јазици на апликацијата.

Но, вестите не застануваат тука, исто така Тоа ќе ни овозможи да комуницираме на јазикот на земјата. Оваа опција беше веќе достапна на Андроид од 2013 година, но ова ново ажурирање исто така овозможува да се користи на iOS на поприроден и флуиден начин. За да го користиме, треба да кликнеме на иконата за микрофон што е прикажано во апликацијата, така што таа ќе започне да ги препознава двата јазика што се зборуваат.

Двете новини, истовремен превод во режим на разговор и превод преку камера, сега се достапни на App Store. Со ова ажурирање, нема да имаме потреба да користиме друга апликација за превод на нашиот iPhone, покрај отстранувањето на бариерите и стравувањата дека некои луѓе треба да патуваат во земјите каде не се зборува ист јазик.

Google Translate (врска со AppStore)
Google Translateслободен
Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хорхе dijo

    Оваа надградба е одлична, комбинирањето на овие две апликации е најдобро, работи совршено на iPhone 4