HBO ќе пристигне во Шпанија со својот стриминг сервис

HBO Шпанија

HBO планира да започне независен веб сервис за стриминг во Шпанија, отворање на нов спор со Нетфликс во сè поголема глобална конкуренција за стриминг услуги. Подоцна оваа година, жителите на Шпанија ќе имаат пристап до услугата за стриминг HBO за прв пат, па така, програмирањето на мрежата е во сопственост на Time Warner Inc. ќе биде достапна без претплата на платена телевизија.

За HBO, воведувањето на Интернет канал во Шпанија, кој има високи стапки на широкопојасни домови, како и пиратерија преку Интернет, е пресметана коцка. HBO сега ќе ги задржи ексклузивните права на своите емисии за својот стриминг сервис и повеќе нема да ги лиценцира своите програми за плаќање на телевизиски услуги во земјата. Тоа значи дека, откако ќе истечат тековните договори за лиценца, fansубителите на HBO во Шпанија ќе можат да гледаат само први изворни програми на новата услуга за стриминг. Сепак, иако HBO ќе се откаже од приходите од лиценцата, тој верува дека можете да заработите уште повеќе пари на долг рок нудејќи ваша сопствена веб-услугарече извршниот директор Ричард Плеклер.

„Ние ќе продолжиме да заработуваме пари“, рече Плеплер во едно интервју. „Ние правиме определување за тоа каде мислиме дека ќе се оствари најголем профит.

Шпанија е најновата земја во која HBO се обидува да им се допадне на „секачите на кабел“, луѓе кои ги откажуваат претплатата на платена телевизија или кои никогаш не се пријавиле. Од 2012 година, тој нуди Интернет канал во Шведска, Норвешка, Финска и Данска, наречен Nordic HBO. Тие претставија независна услуга преку Интернет во САД во април и слична понуда во Колумбија кон крајот на минатата година, со планови за проширување да бидат низ Латинска Америка.

Меѓународната експанзија доаѓа во критично време. Претходно овој месец, Нетфликс соопшти дека ќе ја понуди својата стриминг услуга во 130 нови земји.

Во меѓувреме, се шпекулира дека матичната компанија на ХБО, Тајм Ворнер, се соочува со притисок од инвеститорите да ја продадат услугата или да го напуштат ХБО, кој генерира 20 проценти од приходите на Тајм Ворнер. Додека компанијата одбива да коментира, гласините велат дека акциите на компанијата значително паднаа на берзата.

Со години, HBO заработи пари надвор од САД. на три начини: ДВД за продажба и дигитални преземања, како во iTunes; права на лиценцирање за платени ТВ-емисии од даватели или радиодифузери на повеќе од 150 пазари; и работење на сопствени телевизиски мрежи во 65 земји, претежно во централна Европа, Латинска Америка и Азија.

Вашиот бизнис расте побрзо надвор од САД отколку дома. Бројот на меѓународни претплатници на HBO и неговиот сестрински канал, Синемакс, се искачи на 92 милиони на крајот на 2014 година од 73 милиони на крајот на 2012 година, додека американските претплатници за тоа време се искачија од 5.000.000 на 46.000.000.

Голем дел од меѓународното програмирање се произведува локално. Во Латинска Америка, на пример, „Г. Авила «, емисија за продавач на осигурување што води таен живот како хит, добива повисок рејтинг од„ Игра на тронови “, според мрежата.

Игра на тронови

Стапки на HBO

Голем предизвик за меѓународната деловна активност на HBO е да не може да наплаќа толку многу во некои земји. Додека нордиската услуга чини 10 американски долари по претплатник, но добива околу 10 центи по претплатник во Виетнам, затоа, само тоа 20% од приходите на HBO доаѓаат од странство, и покрај фактот дека две третини од нејзините 138 милиони корисници се надвор од САД.

Сепак, традиционалната стратегија за лиценцирање на мрежата е профитабилна и HBO не планира да ја прекине оваа стратегија во многу европски земји, рече Пплер. Неодамна, компанијата ги прошири договорите за лиценцирање во Германија, Италија и Канада.

„Тоа не е проблем за нас“, рече Плеплер. „Тоа е мултилатерална стратегија во зависност од тоа каде мислиме дека можеме да заработиме најмногу пари.

HBO задржува предност нудејќи онлајн верзија на својот канал во други земји. И покрај тоа Нетфликс нема светски права за некои свои серии како што се „Куќа на карти“, HBO ги поседува скоро сите свои програми. Ова значи дека можете да ги користите вашите емисии врз основа на услугата за стриминг пред да купите повеќе емисии.

Услугата HBO во Шпанија

Симон Сатон, претседател на меѓународна дистрибуција и содржина на ХБО, одби да коментира какво програмирање ќе биде вклучено во шпанскиот сервис или колку ќе чини, но се надева дека ќе биде слично на понудата од нордиските земји, која носи емисии и емисии од HBO Showtime, Starz и AMC Networks. Оваа услуга сега има околу 650.000 XNUMX претплатници. Компанијата е задоволна од него, рече Плеплер.

Нордиската служба се бореше кога беше воведена во 2012 година, во најголем дел затоа што беше зафатена со технолошки проблеми. Премногу немаше филмови додека имаше Нетфликсрече Канан Венкатешвар, аналитичар во Барклис Плц.

„Во голема мера беа само ТВ-емисии, па неговата привлечност беше многу поограничена од Нетфликс“, рече тој.

Во Шпанија, околу три четвртини од жителите имаат Интернет Со голема брзина. Околу половина се претплатиле на широкопојасен интернет, но тие немаат платена телевизија, во споредба со околу 16 проценти кај Американците, според истражувачката фирма „Паркс асошиејтес“. Resителите во Шпанија исто така покажаа високо познавање на тоа што е ХБО, рече Сатон.

Сепак, HBO ќе се соочи со конкуренција во Шпанија. Најмалку осум стриминг видео услуги веќе постојат во земјата, вклучувајќи ги и оние на Телефоника СА, доминантен телекомуникациски провајдер и Нетфликс, кои пристигнаа во октомври и нудат шест месеци бесплатна услуга за клиентите на Водафон Груп Плц. HBO ќе мора да инвестира во дополнително програмирање, маркетинг и услуги на клиентите, рече Венкатешвар.

Многу луѓе во Шпанија навикнаа да гледаат видеа преку Интернет без да плаќаат за нив, изјави Брет Сапингтон, директор за истражување во „Паркс асошиејтес“.

„Пиратеријата е многу честа“, рече тој. „Да се ​​натераат потрошувачите да плаќаат беше постојана тешкотија за претплата на видео и платени телевизиски услуги во Шпанија“.

HBO бара други земји за својата услуга само на Интернетт, но Сатон не ги откри нивните имиња.

„Шпанија не е прва и Шпанија нема да биде последна“, рече тој.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   andres dijo

    и разликата со hbo сега?