HomePass се ажурира со нов дизајн и поддршка за Кратенки

Убеден сум дека Apple еден ден ќе го сфати тоа HomeKit-кодовите мора да бидат зачувани на некој начин на нашиот iPhone, но во меѓувреме ја имаме апликацијата HomePass која е одговорна за тоа и исто така со функции како што се синхронизација преку iCloud и сега нова естетика и компатибилност со Кратенките.

Конфигурацијата на кој било додаток на HomeKit е толку едноставна што дете од неколку години може да го стори тоа без поголеми проблеми, но има критичен елемент во ова: кодот HomeKit. Ова нумерирање што ги придружува сите заверени додатоци за платформата за автоматизација на домот на Apple обично се појавува на картичка, на налепница или отпечатена на самиот уред. Картата обично се губи по кратко време, налепницата може да се откаже, а отпечатениот код може да заврши со бришење, а тоа значи дека ако треба да го конфигурирате додатокот ќе имате сериозен проблем.

Многу рано во HomeKit се посветив на копирање на целото нумерирање во апликацијата Белешки, сè додека не ја открив апликацијата HomePass, од истиот развивач како и основниот HomeRun за управување со нашите средини од Apple Watch. По долго време и многу ажурирања, HomePass стана основна апликација за секој корисник на HomeKit благодарение на леснотијата на користење и до функции толку важни како синхронизацијата или автоматската резервна копија на iCloud секогаш кога ќе се открие промена.

Поврзана статија:
HomeRun, контролирајте го HomeKit од вашиот Apple Watch

Додавањето нов додаток на HomePass е едноставно, има можност за директно снимање на веќе додаден уред во Home, или тотално нов. Во првиот случај, ќе ги земе сите податоци на додатокот, вклучително и неговиот сериски број, производителот, просторијата и куќата во која се наоѓа (во случај да има неколку). Onlyе треба да го фатите само кодот на HomeKit, што не е зачувано на кое било место достапно на iPhone. За да го направите ова, правите како да го додавате во HomeKit: скенирајте го со камерата.

Откако ќе ги додадете сите додатоци, можете да се префрлате помеѓу различните куќи што ги имате, да ги прегледувате по соби или по категории, да пристапувате до сите податоци за додатоци, да додавате прилагодени полиња, да го копирате кодот HomeKit итн. За мене најважно е процесот на автоматска резервна копија што вклучува и дека можете да активирате од поставките на апликацијата. Секој пат кога ќе додадете додаток на HomePass, апликацијата ќе создаде PDF документ што ќе се зачува во iCloud и до кој ќе можете да пристапувате од вашиот iPhone, iPad или Mac со сите HomeKit кодови на сите ваши додатоци совршено нарачани.

Оставам уште една карактеристика што ја сакам за последен пат: HomePass за Apple Watch. Сигурно од прилика мораше да отстраните додаток на HomeKit за да го додадете повторно подоцна. Сигурно кодот на HomeKit не беше многу достапен ... ако сè уште го имате. Благодарение на HomePass за Apple Watch можеме да го скенираме кодот на наједноставен можен начин: побарајте додаток на вашиот Apple Watch и тој ќе ви покаже нумерички или QR-код (во зависност од оној што сте го зачувале) за да можете да го скенирате директно со камерата на вашиот iPhone.

HomePass е достапен во App Store за 3,49 € како универзална апликација за iPhone, iPad и Apple Watch, без претплати или други купувања во апликации. Можете да го преземете од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.