HomePod веќе поддржува Dolby Atmos и Apple Lossless, вака се активира

Еден од новитетите на новиот iOS 15.1 лансиран пред неколку часа беше доаѓањето на Dolby Atmos и Apple Lossless за Apple HomePods. Во оваа смисла, најновата верзија на оперативниот систем ви овозможува да ги активирате овие функции кои го подобруваат корисничкото искуство. Ова несомнено беше еден од големите новитети на оперативниот систем и сега можеме да го активираме на звучниците. Важна точка што треба да се има на ум е дека активирањето се врши рачно, така што денес ќе видиме како можеме да го направиме тоа на нашиот звучник.

Ажурирајте и користете ја апликацијата Home за да ги активирате Dolby Atmos и Apple Lossless

Очигледно првото нешто што треба да го направиме за да уживаме во музика без загуба и просторно аудио е да го ажурираме нашиот уред. Ова сигурно веќе знаеме како да го направиме бидејќи тоа е вообичаен процес за многу корисници кои немаат активни автоматски ажурирања. На овој начин она што треба да го направиме е отворете ја домашната апликација, кликнете на стрелката во горниот лев агол и пристапете до „Поставки за дома“. Откако ќе заврши ова, ја избираме куќата во која е конфигуриран HomePod и на дното можеме да видиме „Ажурирање на софтвер“.

Логично, овој чекор е клучен за да можете да ги користите останатите функции кои се во малку поинаков дел. Влеговме Home Settings и потоа во еден од корисничките профили најде под Луѓе. Таму треба да пристапиме до Apple Music а внатре ги наоѓаме опциите Lossless Audio и Dolby Atmos. Откако ќе се активира, го имаме подготвен нашиот HomePod.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Емануел dijo

    Забележете дека Dolby Atmos е компатибилен само со оригиналниот Home Pod (големиот) за мини-от е овозможен само без загуба. И поради некоја чудна причина ако поврзете два Home Pod mini во стерео на Apple TV, можно е да ги слушате во Dolby Atmos. Работи од јаболко ‍♂️