HomePod може да пристапи до вашиот Календар почнувајќи со iOS 11.4

HomePod е едно од најконтроверзните изданија на Apple. Неговиот непобитен аудио квалитет не одговара на неговите „паметни“ можности., што заостанува далеку од она што Siri може да го направи на други уреди. И, еден од нај изненадувачките недостатоци е пристапот до состаноците во календарот.

Се чини дека iOS 11.4 може да заврши, барем, со овој незамислив недостаток и HomePod конечно може да пристапи до нашите состаноци за календар, нешто навистина корисно за да можеме да знаеме каков состанок следува едноставно со тоа што ќе го прашаме додека извршуваме некоја друга задача.

Овие слики од екранот 9to5Mac го прикажуваат екранот за поставување HomePod со iOS 11.3 (лево) и iOS 11.4 (десно). На овој екран, се бара дозвола за пристап до Пораки, Потсетници и Белешки, а оној од десната страна исто така вклучува и Календар. Ова ја покажува можната намера да се вклучи пристап до овие податоци за да може да се пристапи до нив и да се додадат состаноци преку говорни инструкции.

Не би било прв пат Apple да додаде нова функција од Beta и потоа да ја снема во последната верзија. Имаме совршен пример во AirPlay 2 или во Messages in iCloud, две функции што се појавија во Бета на iOS 11.3 но дека тие беа пензионирани во последната верзија за повторно да се појават во Бета-верзијата на iOS 11.4. Се надевам дека тоа е една од првите новини што постепено ги подобруваат паметните функции на овој нов звучник на Apple.

Сега што Амазон Алекса може да пристигне во Шпанија наскоро (Нема датум или официјална потврда) Apple ќе мора да ги стави батериите и треба да започне со тоа што HomePod ќе биде достапен на шпански јазик. Другиот голем ривал на HomePod на пазарот за паметни звучници, Google Home, сè уште нема поместено јазиче кога ќе пристигне во нашата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.