HomePod ќе биде компатибилен со Spotify и други музички услуги

За него се зборуваше долго време, но тоа е веќе факт. Се чини дека Apple конечно ја подава својата рака и ќе дозволи HomePod е компатибилен со други услуги за стриминг на музика, како што е Spotify. Ексклузивноста на Apple Music завршува со претстојното ажурирање на iOS 14.

Војната меѓу „Епл“ и „Спотифај“ се чини дека има уште една битка, а тоа е дека најпопуларниот стриминг сервис во светот конечно ќе може да биде компатибилен со HomePod. Една од поплаките на Spotify во борбата против Apple беше дека не смееше да го користи директно на HomePod, без да мора да прави AirPlay, но ова ќе се смени со доаѓањето на iOs 14. Заедно со неколку нови карактеристики поврзани со HomeKit и апликацијата Home, Apple ја остави оваа слика каде што можете да прочитате „Музички услуги на трети лица“ под сликата на HomePod, што недвосмислено зборува за оваа компатибилност со Spotify, Pandora, итн.

Haveе почекаме да започне iOs 14 и да се ажурира софтверот HomePod, нешто што нема да дојде дури по летото. Бета-верзијата iOS 14 сега им е достапна на развивачите, но нема бета-верзија за HomePod, барем не вообичаено. Apple испраќа покани за затворена бета верзија за HomePod до одредени кориснициНе знаеме дали во понапредна фаза, кога Betas ќе бидат повеќе полирани, тој ќе лансира Beta за новиот софтвер што ќе го добие по летото и можеме да ја тестираме оваа нова опција.

Корисниците на Spotify кои сакаа да уживаат во звучник со квалитетот на звукот на HomePod имаат среќа затоа што ова значи дека ќе можат целосно да го користат паметниот звучник на Apple, означувајќи ја музиката што сакате да ја слушате од Spotify користејќи говорни команди. Досега тоа беше можно само преку AirPlay што го направи звучникот да изгуби малку од својата благодат. Чекањето ќе биде долго за многумина, но есента е близу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.