iOS 10 GM стои на iOS 9.3.5, се влошува кај постарите уреди

iOS 10

„Епл“ ја објави верзијата „Златен мајстор“ на „iOS 10“ вчера по „Keynote“. Сепак, секогаш се поставува истото прашање, а тоа е перформансите на следното ажурирање на iOS, особено на уред што би можеле да го сметаме за стар. Се чини дека iOS 10.0.1 не се движи како што предвидувавме за уредите како iPhone 5. Се сеќаваме дека iOS 10 ќе има прилично широк опсег на компатибилност, конкретно во случај на iPhone, тој ќе дојде од iPhone 5 (2012) до iPhone 7 (2016).

Како и секогаш, тимот на iAppleBytes побрза да ја постави споредбата на YouTube. Во случај на iPhone 5, iOS 10.0.1 е прилично мрзлив при подигнување, но тоа не е сè, тој покажува малку пониски перформанси при водење апликации и движење околу оперативниот систем. Не знаеме дали тие ќе го подобрат ова, но се чини дека iOS 10 нема да биде целосно препорачан за iPhone 5. Неструктуираниот процесор 64Bit изгледа дека многу ги казнува iPhone 5 и iPhone 5C. Од друга страна, во моделот iPhone 5s тој веќе почнува да се движи со малку поголема леснотија.

Во iPhone 6s, кој би можеле да го сметаме за најбрз iPhone, потребно е и малку повеќе време отколку што е потребно за стартување, сепак, перформансите се чинат идентични со оние на iOS 9.3.5. Она што сè уште нема да можеме да го видиме е перформансите во однос на батеријата. Сепак, серверот веќе има iOS 10.0.1 на iPhone 6, така што следните прегледи за батеријата и општите перформанси на уредот нема да потрае долго за да пристигнат. Одвојте време да ги погледнете овие видеа и да добиете идеја за тоа како ќе работи iOS 10, оперативниот систем што ќе пристигне следната недела на сите наши iOS уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел.АЦ dijo

  Луд сум од сите години! И, четири години со ажурирања за мобилен телефон се многу, исто така се претпоставува дека iPhone 5 ќе остане во оваа верзија (добро, наместо во последната што беше отстранета од iOS 10 следната година ...)

 2.   Слика на зачувани места на Даниел Алварез Камачо dijo

  Тоа е лудило на сите години и да се биде најстариот уред за поддршка на верзијата; четири години (од iOS 6 ако не се лажам!) е премногу ажурирани; исто така, се претпоставува дека iphone 5 е неговата најнова верзија (добро, наместо онаа што завршува со iOS 10 следната година!).

  Сигурно со iOS 11 или 12 до 5S се случува истото ... а подоцна и на сите други генерации кога ќе бидат потребни 4 години со нови верзии ...

 3.   Јас;) dijo

  Што е со просторот во системот? Колку гигабајти се оставени слободни во оние од 16 години

 4.   Дејвид П.С. dijo

  Па, каква новина. Тие секогаш го убиваат најстариот уред.
  Јас со iPad 4G, еквивалентен на iPhone 5 со малку повеќе перформанси, а не луд ажурирам.
  Тие секогаш се убиваат намерно. Не дека чинеше толку многу да се направи оперативен систем со перформанси еднакви на претходните за десетина уреди ... Гугл го прави тоа за милиони, а исто така и за Виндоус.
  Јас би советувал да не се ажурира ниту iPhone 5C, ниту iPhone 5, ниту iPad 4.

 5.   Angie dijo

  Мојот iphone 6 plus е веќе ажуриран со ios 10.0.1 Јас веќе бев навикнат на леснотијата од 9.3.5 и промената може да се забележи. Некои работи ми се допаднаа, а некои не. И сири е подобрен, но чувствувам дека телефонот станува сè пожежок, кога ја имав претходната верзија никогаш не се чувствуваше жешко. Му верувам на јаболкото и знам дека ќе реши сè. Благодарам

 6.   Каролина dijo

  Имам 6 и IOS10 го ликвидираше мојот телефон = (. Барам како да се вратам на претходната верзија, бидејќи тоа е бавна катастрофа ... ужасно