iOS 14 компатибилен со безжичен контролер Xbox Elite серија 2 и адаптивен контролер

Контрола на Xbox

на новости од WWDC оваа година 2020 година Тие продолжуваат да се појавуваат во капка и не е понудено само тоа што е презентирано, најпознатите ветерани во „Епл“ веќе знаат дека компанијата не ги прикажува сите новости на конференциите бидејќи ако е така, тие би биле многу подолги отколку што обично се.

Во овој случај, изненадувањето ни доаѓа со Компатибилност на iOS 14 со безжичен контролер Xbox Elite серија 2 и адаптивен контролер. Да, верзиите на iOS имаат компатибилност со многу од тековните контроли и контроли на конзолата и во овој случај безжичниот контролер Xbox Elite Series 2 и адаптивниот контролер ќе бидат компатибилни од iOS 14.

Можеме да кажеме дека опцијата за поврзување на контролата е секогаш добредојдена од корисниците кои играат со своите iOS уреди и особено оние кои го прават тоа од iPad Pro, на пример. Покрај тоа, оваа компатибилност отвора многу врати, особено во областите на сензори за движење, бидејќи може да се користат гестови.

Сето ова дојде на сесија за програмерите оваа недела и го прави тоа Можностите за игри на iOS 14, iPadOS 14 и tvOS прават уште еден чекор напред. Без да навлегувам многу во предметот на развој на игри или други, бидејќи јас лично немам многу идеја за тоа, разбирам дека овој тип на компатибилност ги зголемува можностите при креирање алатки и игри во различен ОС, па затоа е многу добра вест за Епл, програмери и корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.