iOS 15.5 бета ги блокира сеќавањата на фотографиите направени на „чувствителни“ локации

Спомени

Apple штотуку направи ново прилагодување што беше откриено во iOS 15.5 бета верзија а тоа може да донесе контроверзии. Излезе дека сме снимиле фотографија на страница за која Apple смета дека е „чувствителна на гледачите“ и ќе го блокира нејзиното појавување во делот „спомени“ на домашната апликација Photos.

Контроверзноста ќе биде на прво место, бидејќи уште еднаш Apple одлучува наместо нас, без да може да ги промени критериумите, да избереме дали сакаме апликацијата да дискриминира или не. И второто, дека компанијата е таа што ги избира локациите, според нејзините критериуми.

Оваа недела третата бета верзија на iOS 15.5 е објавена за програмерите. Оваа нова надградба вклучува новина која ќе донесе редица, без сомнение. Манзана ќе блокира фотографии кои се направени на „многу чувствителни места за корисниците“ и нема да ги прикажуваат во делот „сеќавања“ на апликацијата фотографии.

«Спомени» е карактеристика на апликацијата „Фотографии“ на iOS и macOS што ги препознава луѓето, местата и настаните во вашата библиотека со фотографии за автоматски да создава курирани збирки со приказ на слајдови. Бидејќи оваа функција е целосно заснована на машинско учење, Apple направи некои промени во алгоритмот на апликацијата за да избегне создавање на некои „несакани“ спомени за локација.

Утврдено е дека во кодот на iOS 15.5 бета 3, апликацијата Photos сега има список на чувствителни локации за корисникот, така што сите фотографии направени на тие геолоцирани локации никогаш нема да се појават во делот „спомени“. Интересно, сите забранети места во оваа верзија се поврзани со Холокауст на Втората светска војна.

Список со една тема: нацистичкиот холокауст

Еве список на места што се блокирани во функцијата Мемории на апликацијата Фотографии со iOS 15.5 бета 3:

 • Споменикот Јад Вашем
 • Концентрационен логор Дахау
 • Американскиот музеј на холокаустот
 • Концентрационен логор Мајданек
 • Меморијал на холокаустот во Берлин
 • Шиндлеровата фабрика
 • Истребувачкиот логор Белзец
 • Куќа на Ана Франк
 • Истребувачкиот логор Собибор
 • Истребувачкиот логор Треблинка
 • Истребувачкиот логор Челмно-Кулмхоф
 • Концентрационен логор Аушвиц-Биркенау

Секоја локација е доделена географска ширина, должина и радиус, така апликацијата Фотографии ќе игнорира сликите направени на овие локации со создавање нови спомени. Се разбира, Apple може да ја ажурира оваа листа со нови места со идни ажурирања за iOS.

Контроверзноста е сервирана. Прво, затоа што Apple не ви дозволува да изберете дали корисникот сака да ги избегне тие локации или не. Компанијата ви го наметнува тоа. И второ, зошто само тие локации, а не други кои можат подеднакво да се класифицираат како „чувствителни“, како што е локацијата на кулите близначки во Њујорк, без да се оди понатаму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.