iOS 15 е инсталиран на 82% од сите компатибилни iPhone-и

Стапката на усвојување на iOS 15

Само два дена ни делат да ги дознаеме сите новости за новите оперативни системи на Apple. За многумина WWDC Тоа е настан на годината, особено за сите оние програмери кои се фрлаат во сите активности во текот на неделата. Има многу гласини околу iOS 16, iPadOS 16 и watchOS 9, меѓу другото, вклучувајќи го и можното пристигнување на нов MacBook Air со нови бои и можен M2 чип. Но, пред да се фокусираме на новите оперативни системи, Apple ги ажурираше податоците за инсталација за iOS 15 и iPadOS 15: 82% од компатибилните iPhone уреди имаат инсталирано iOS 15 на нивниот уред.

Речиси 9 од 10 модерни iPhone уреди имаат инсталирано iOS 15

Apple годишно објавува големо ажурирање за секој оперативен систем. Всушност, ја користи својата годишна конференција за развивачи, WWDC, за да ги објави сите големи детали за ажурирањата. Остатокот од годината се објавуваат последователни ажурирања кои вклучуваат функции кои се резервирани и не се достапни во првите верзии. Како што добро знаете, Apple го претстави iOS 15 и iPadOS 15 на WWDC21 минатата година и оттогаш има неколку ажурирања додека не стигнеме до iOS 15.5.

Концепт IOS 16
Поврзана статија:
Овој концепт на iOS 16 воведува нов контролен центар и интерактивни графички контроли

Преку Портал за развивачи на Apple можеме да знаеме колкав е процентот на корисници кои ги имаат најновите големи ажурирања во нивните оперативни системи. Веста е дека големото јаболко ги ажурираше податоците за усвојување на оперативниот систем неколку дена пред почетокот на WWDC22. Ова се податоците што ги фрла новото ажурирање:

  • El 89% од модерните iPhone-и (досега 4 години) имаат инсталирано iOS 15, 10% iOS 14 и 1% претходен оперативен систем.
  • El 82% од iPhone-ите имаат инсталирано iOS 15, 14% iOS 14 и 4% претходен оперативен систем.
  • El 79% од модерните iPad-и (досега 4 години) имаат инсталирано iPadOS 15, 18% iPadOS 14 и 3% претходен оперативен систем.
  • El 72% од iPad-ите имаат инсталирано iPadOS 15, 18% iPadOS 14 и 10% претходен оперативен систем.

Овие податоци се извлекуваат преку статистиката што Apple ја добива преку пристап до App Store. Можеме да ги споредиме со официјалните податоци за посвојувањето објавени во јануари 2022 година. Во тоа ажурирање беше откриено дека 72% од модерните iPhone уреди имале iOS 15. За шест месеци тоа беше ја зголеми стапката на посвојување за 17%, што значи дека 8 од 10 iPhone уреди (без разлика на издавањето) имаат iOS 15.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.