iOS 15.1 не ги решава проблемите со батеријата на старите iPhone-и

iPhone во претходните верзии, особено iPhone 12 и iPhone 11, претставуваше сериозни проблеми на автономија и идентификација на батеријата уште од лансирањето на iOS 15. Сепак, и покрај фактот што компанијата од Купертино во ниту еден момент не го препозна овој проблем , многу корисници кои тестираа „бета“ верзии на оперативниот систем најавија дека овие проблеми ќе бидат поправени во iOS 15.1.

Со пристигнувањето на iOS 15.1 вчера, се чини дека не се решени бројните проблеми околу процентот на батеријата кај моделите пред iPhone 13 ... Што е овој проблем и зошто Apple не го поправа?

Ако вашиот iPhone има некој од овие проблеми, тоа е дефект на оперативниот систем:

  • Батеријата на вашиот iPhone трае малку помалку од вообичаено, но се стабилизира околу 15%.
  • Вашиот iPhone покажува помалку од 20% батерија, но со негово поврзување моментално се зголемува капацитетот
  • Процентот на здравјето на батеријата на вашиот iPhone падна помеѓу 5% и 10% за неколку недели

И покрај се, Apple го објави iOS 15.1 кој дојде да ги реши бројните грешки на компанијата од Купертино кои досега не можеа да ги решат и кои веќе предизвикуваа сериозна непријатност кај корисниците.

Сепак, нема поправка во врска со овие проблеми со батеријата со доаѓањето на iOS 15.1, како можеме да видиме на видеото што го оставаме на овие линии, проблемите продолжуваат и грешките во однос на квантификацијата на состојбата на батеријата и здравјето на батеријата останува многу актуелно. Иако е точно дека првите денови по големото ажурирање може да се појават овие мали грешки бидејќи уредот сè уште извршува задачи во заднина, реалноста е дека успеавме да потврдиме дека обновувањето на уредот, било со резервна копија или како нов, воопшто не го решава овој проблем а од SAT на Apple не нудат ни алтернативи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.