iOS 16.2 додава нови виџети на заклучениот екран

Виџет за спиење во iOS 16.2

Слика од 9to5Mac.

iOS 16.2 беше големата вест во изминатата недела со лансирањето на првата верзија на својата бета верзија за програмерите со голем број нови функции и промени. Сè покажува дека конечната верзија ќе вклучува a нов додаток за заклучен екран: Виџет за спиење. Дополнително се чини дека ќе се додаде и a нов додаток за лекови. Сето ова е поврзано со апликацијата Health.

Новиот додаток за спиење за заклучениот екран е веќе вклучен во првата и спомената објавена бета верзија на iOS 16.2. Ако сте програмер и веќе го имате ова, можете да го вклучите на ист начин како и останатите виџети за да ги имате вашите податоци за спиење на заклучениот екран. Виџетот вклучува два начини за негово прикажување: еден што ги прикажува часовите што сте ги спиеле во последните 7 дена, во најчистиот стил на апликацијата Health, и друг што ги прикажува податоците од минатата ноќ во намалена големина.

Овој нов додаток за спиење се придружува на оние што веќе ги имавме од iOS 15 за почетниот екран. Тоа е намалена верзија бидејќи го прикажува и сонот од последните 7 дена во неговиот формат 4 × 2.

Во врска со додатокот за лекови, Apple сè уште работи на него и не е вклучена во оваа прва бета верзија на iOS 16.2, но 9to5Mac најде докази во кодот дека виџетот ќе постои во идните верзии на бета верзијата и повеќе од веројатно во финалната верзија што ја очекуваме во декември. Исто така, не е јасно дали доаѓа само за заклучениот екран, само за почетниот екран или за двете.

Apple вклучи функционалност за следење на лекови и внес со iOS 16. Тоа ни овозможува да ги внесеме лековите што ги земаме, кога треба и видовите известувања што сакаме да ги добиеме за да не заборавиме или да ги знаеме можните опасности од мешање на нив со супстанции како алкохол или марихуана. Тоа е многу моќна алатка комбинирана со Apple Watch и повеќе кај постарите луѓе за никогаш да не заборават да ги земат потребните лекови благодарение на овие уреди.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.