iOS 16.2 ќе ги подобри HomeKit и апликацијата Home

Апликација Home на iPhone, iPad и MacBook

Првата Бета верзија на iOS 16.2 носи a Важно ажурирање на апликацијата Home, што Apple веќе го најави на последниот WWDC и што ќе ги подобри перформансите на HomeKit.

iOS 16.2, iPadOS 16.2 и macOS Ventura 13.1, кои штотуку ја објавија првата Beta, носат внатрешно ажурирање на апликацијата Casa, со нова архитектура, која ќе предизвика подобрување на перформансите на целата наша мрежа HomeKit, и кој е додаден на неодамнешното ажурирање на iOS 16.1 кое додава компатибилност со Matter, новиот универзален протокол за домашна автоматизација.

За да стапи на сила ова ажурирање, неопходно е тоа сите уреди кои имаат пристап до нашата мрежа HomeKit се ажурирани на верзијата iOS 16.2 (и еквиваленти), вклучувајќи ги HomePods. Apple гарантира дека со оваа нова Home апликација, која естетски не претрпува никакви очигледни промени, ќе се подобрат перформансите и брзината на одговор на уредите, особено во оние куќи каде што има значителен број додатоци додадени на мрежата HomeKit.

Apple продолжува по својот обележан пат за подобрување на HomeKit. По неколку години во кои се чинеше дека не сака да додаде промени во мрежата за домашна автоматизација, со iOS 16 облогот е јасен. Прво нова апликација Home, со многу помодерен дизајн кој ви овозможува пристап до повеќе уреди од еден екран. Потоа дојде компатибилноста со Материјата, нешто што ќе биде потребно време за да се искористи, бидејќи додатоците компатибилни со овој протокол треба да пристигнат. и сега ова внатрешно ремоделирање на апликацијата Casa да ги подобрите вашите перформанси. И да не ги заборавиме гласините за нов хибриден уред помеѓу iPad и звучник кој би служел како контролен центар за сета домашна автоматизација, не само преку гласовни инструкции туку и благодарение на големиот екран на допир кој би ни ги понудил сите информации за нашиот дом. .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.