Опсегот на iPhone 12 надминува 100 милиони продадени единици

Момците од „Контрапоинт Рисрч“ објавија извештај во кој тврдат дека „Ајфон 12“ веќе продал 100 милиони примероци, според податоците добиени од компанијата, бидејќи, како што сите знаеме, за неколку години, „Епл“ не ги објавува бројките за продажба на своите уреди.

Опсегот на iPhone 12 ја надмина бариерата од 100 милиони продадени единици во месец април, 7 месеци по лансирањето, што е 2 месеци пред опсегот на iPhone 11 и скоро ист временски период како iPhone 6.

Во случајот на iPhone 6, продажбата беше многу голема како резултат на заглавената побарувачка на корисникот за уреди со поголеми екрани. Треба да се запомни дека досега, iPhone 5s кој беше лансиран пред iPhone 6, имаше 4-инчен екран. Со лансирањето на семејството iPhone 6, Apple усвои а 4,7-инчен екран за iPhone 6 и 5,5-инчен екран за iPhone 6 Plus.

Во случајот на iPhone 12, продажбата главно беше мотивирана од усвојувањето на 5G технологијата во овој нов опсег, технологија што веќе беше веќе неколку години во многу терминали управувани од Андроид. Покрај тоа, OLED-екраните од целата палета на iPhone 12 исто така придонесоа за мотивирање на обновување на старите терминали.

на агресивни промоции од многу американски превозници, беше уште еден од факторите кои придонесоа iPhone 12 Pro Max да стане најпродаваниот паметен телефон во САД, практично непрекинато од декември 2020 година.

Единствениот терминал што се чини дека го има тргна наопаку Од оваа палета на iPhone 12, тоа е мини моделот, модел кој според најновите вести, престана да се произведува, поради фактот што имаше многу студен прием од корисниците, користени корисници, во најголем дел, до големи екрани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.