iPhone 14: Внимавајте на тобоганите и нова функција

Тест за краш тест на iPhone 14

Знаеме дека има малку веројатни ситуации кои излегуваат на виделина со текот на времето и кога корисниците ги користат своите уреди со имплементирани нови функции. Еден од нив е оној што се протега низ сите мрежи на луѓе кои известуваат дека нивниот iPhone 14 работи со iOS 16, се јавува на 911 затоа што е на тобоганот во забавен парк.

Apple во септември минатата година во Keynote претстави нова функционалност во iPhone 14 и 14 Pro која никој од нас нема да сака да ја проба: автоматско откривање на сообраќајни незгоди. За да го направите ова, тојАјфон 14 користи внатрешен акцелерометар, мерејќи ја силата G што ненадејно ја трпи покрај користењето на други сензори како што се микрофоните за откривање гласни звуци и на тој начин повикување итни случаи во случај на несреќа. Или кога се чини дека имало според параметрите, како што е случајот што ви го кажуваме.

Изгледа дека новата функционалност влегува во тобоганите поради забрзувањето што може да го издржи уредот и гласните звуци што ги испуштаат возењата, измешани со врисоците на луѓето што ги возат. Ова предизвика 911 да добива разни лажни повици за сообраќајни несреќи од iPhone 14. Барем, постои алтернативно решение на она што Apple го објавува во новото ажурирање на системот и функционалноста.

Овие опции не се ништо друго освен стави режим на авион пред возење на атракциите за да спречите уредот да повикува итни случаи или директно исклучете ја функционалноста во Поставки / Итни повици. Со ова ќе спречиме нашиот уред да се активира по грешка во атракција и да повикува итни случаи со активирање на протоколот за сообраќајна несреќа на нашата локација.

Секогаш е многу впечатливо како се појавуваат нови дневни активности кои влијаат на нашите уреди и тоа ниту Apple ниту некој друг не можеше да помисли пред конфигурацијата на неговите функционалности. Уште една убава грешка која корисниците ја пријавуваат и за која ќе треба да чекаме решение од оние во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.