iPhone 14 Pro ќе дебитира со екран кој е секогаш вклучен со новите графички контроли за iOS 16

iPhone 14 Pro злато

iPhone 14 ќе дебитира со нов изглед на екранот без карактеристичниот „засек“ и новиот екран „секогаш вклучен“ секогаш вклучено за прикажување виџети за заклучен екран во iOS 16.

Јавна тајна е: една од главните новитети на iPhone 14 Pro ќе биде секогаш вклучен екран. Функцијата „секогаш на екранот“ што ќе му овозможи на телефонот на Apple да ви прикажува информации на екранот дури и ако е заклучен Тоа е веќе практично потврдено од многу извори, но и од самиот Apple на „неофицијален“ начин по претставувањето на новиот iOS 16 со тој нов приспособлив заклучен екран и на кој може да се додадат графички контроли на сличен начин како она што го правевме. долго време неколку години со Apple Watch.

Како што веќе ви покажавме во видеото на нашиот канал, на заклучениот екран на iOS 16 можете да додавате виџети со информации за времето, календар, контакти, активност, батерија... и не само домашни апликации на Apple, исто така, развивачите на апликации ќе можат да креираат виџети за заклучен екран, за да можеме да видиме информации од нашите омилени апликации со заклучен iPhone. Со оваа функција, секогаш вклучен дисплеј е совршен, така што не мора ни да го допирате вашиот iPhone за да ги видите информациите на прв поглед.

На ист начин како што се случува со Apple Watch, оние виџети кои имаат лични информации, како што се состаноци во календарот, е-пошта и слично, ќе останат скриени додека телефонот е заклучен и ќе се прикажува само кога телефонот е отклучен, без потреба да го напуштите заклучениот екран, само со препознавање лице.

А што е со потрошувачката на енергија? Оваа функција не треба значително да влијае на автономијата на уредот бидејќи технологијата на екранот дозволува потрошувачката на батеријата со овој секогаш вклучен режим да биде многу мала. Apple ја претстави технологијата ProMotion на екранот на iPhone 13 Pro и Pro Max, што му овозможува да ја намали стапката на освежување на 1Hz, а би било неопходно да се додадат затемнување на боите и осветленоста за време на заклучувањето за да се овозможи гледање на содржината, но на многу попригушен начин отколку кога iPhone е отклучен. Односно, сè би функционирало многу слично како што веќе функционира на Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.