iPhone 14 Pro Max: Првите впечатоци

Отпакување на iPhone 14 Pro Max

Чекајќи го прекрасниот преглед што Луис го финализира за да ви покаже сè во вообичаеното видео на новиот iPhone 14 Pro Max, успеав да го користам новиот iPhone 14 Pro Max цел викенд, искористувајќи ги неговите нови функции и Ви ги пренесувам моите (лични и според мои критериуми на корисничко ниво) први впечатоци на она што ни го нуди новиот предводник на Купертино од гледна точка на употреба (и не толку многу детали за спецификациите). Ова се моите први впечатоци со викендот на користење на iPhone 14 Pro Max.

За да ви ги кажам овие први мисли за новиот iPhone, Се обидов да ги тестирам сите новости што ги носи и ќе ги разгледаме сите во текот на објавата, ќе поминеме низ новиот дизајн, ќе ги тестираме камерите и ќе го анализираме екранот со неговата нова функционалност Always-On-Display. Ајде да одиме со тоа.

Дизајн: нова боја за континуирана линија

iPhone 14 Pro Max има нова боја што излегува од веќе типичното црно, бело и златно: на темно виолетова. На прв поглед, виолетова е, како што ја нарекува Apple, темна. Мат допирот што му го дава задното стакло е многу убав, не изгледа виолетова и е поблиску до синкаво-сива нијанса. Ќе ги забележиме само виолетовите нијанси со интензивна светлина надвор или ако го погледнеме модулот на камерата, каде виолетовата боја е многу повеќе ценета поради природата на стаклото во оваа област, посветло отколку во останатиот дел. .

iPhone 14 Pro Max

Тоа е впечатлива боја, но впечатлива во случај да ги погледнете страните од нерѓосувачки челик, каде што, имајќи повеќе осветленост (и привлекувајќи ги сите наши траги) бојата има повеќе присуство. Нешто како во областа на модулот на камерата. Сепак, бојата му дава многу елегантен допир на уредот. Споредувајќи ја со новата (и исто така прекрасна) вселенска црна, виолетова останува темна боја за оние кои не го сакаат белиот заден дел на сребрените и златните модели, но со поинаков допир кој не е ексцентричен.

Модулот на камерата сега е поголем

Новиот (и огромен) модул за камера, ќе се чувствува огромно особено ако доаѓате од iPhone пред 13. Многу штрчи од телото на iPhone 14 Pro Max и ако не ставите футрола на уредот, ќе танцува кога ќе го оставите на масата. Многу е забележлива нерамномерноста меѓу страните предизвикана од грпка. Ова е малку непријатно, на пример, кога пишуваме кога го имаме нашиот уред на маса (можеби не важи за сите). ќе танцува толку многу што ќе биде речиси невозможно да може да пишува на овој начин.

Друга негативна точка на толку голем модул е ​​нечистотијата што се акумулира помеѓу целите. Тие се магнет за прашина што не е баш најлесно за чистење бидејќи ви треба марамче, маица или кој било предмет што може да влезе во тесна и длабока вдлабнатина. Не е лесно да се чисти како што може да биде на моделот 11 Pro, каде што речиси не се залепи.

iPhone 14 Pro Max се враќа со прашина на камерите

 Збогум Ноч, Здраво динамички остров

Можеби промената на ниво на дизајн што е највпечатлива кај уредот во споредба со претходните генерации. Apple се збогува со Notch и се поздравува со познатиот Dynamic Island кој целосно ја менува нашата интеракција со уредот. Но, ајде да го анализираме прво на ниво на дизајн.

Dynamic Island, и покрај тоа што Apple го спроведе со спротивна намера, зафаќа повеќе од засекот. објаснувам. Dynamic Island е понизок од Notch, оставајќи дел од функционалниот екран на врвот на него и тоа го прави да зазема малку повеќе од екранот отколку што беше Notch. Ова прави iOS 16 елементи како што се симболот за Wi-Fi, покриеноста, името на нашиот оператор итн. кои се сместени во горната лента, сега се гледаат со поголема големина на фонтот на она што доаѓа во другите уреди (можеби ова е забележлива промена само за оние кои не доаѓаат од Max верзија на друга генерација).

Динамичен остров со одраз на природна светлина

Но, убаво е, многу убаво. Dynamic Island го освежува дизајнот на iPhone 14 Pro Max и се чини дека навистина има промена во дизајнот. На крајот на денот, делот со кој најмногу комуницираме и најмногу го гледаме е екранот и тоа ни го дава ова чувство на вистинска промена. Исто така, имаше многу гласини дека „забележлив е скокот од модулот FaceID до камерата“. Лага. Тоа е забележливо во време на позадинско осветлување, со заклучен екран (или Always-On-Display) и гледање на него од наведениот агол. Многу детално. Во вашето секојдневие нема да го сфатите тоа и гледајќи го од напред (како што го гледате во 99% од времето), ќе ја видите целосната и црна таблета што сите веќе ја знаеме.

Динамичкиот остров во режим на дизајн е успех наспроти Notch.

Камери: 48MP за спектакуларни детали и добра видео стабилизација

Еден од најголемите новитети во однос на претходната генерација е (или се) новиот модул за камера што сега има 48 MP за да може да долови многу повеќе детали на нашите фотографии. И, анализирајќи од корисничка гледна точка (бидејќи во никој случај не сум стручен фотограф и учам да го користам новиот објектив и неговите можности), тоа е вистинска експлозија.

Успеав да одам на планина, да доловам различни пејзажи, со многу текстури (камења, дрвја, облаци, сонце...) и Новата камера на iPhone 14 Pro Max прави спектакуларни фотографии. Во средина со природна светлина, 0.5x работи многу добро (иако мислам дека Apple сè уште не може да најде 100% на оваа. Недостаток на подобрување, на пример, во споредба со просечен GoPro од најновите генерации). На лично ниво, не ми се допаѓа фотографирањето во 2x или 3x. Секогаш претпочитам да ги снимам со 1x и да зумирам или одзумирам додека не ја најдам рамката што ја сакам, но за планинските области, 2x и 3x прават многу детални фотографии и дозволуваат растојанија кои, во овој случај, не можев физички и лесно да ги достигнам. .

те напуштам 4 примери на едноставни фотографии од 0.5x, 1x, 2x и 3x. Повисок дигитален зум е подобар или користете го.

Фотографија снимена со 1x

Фотографија снимена со 2x

Фотографија снимена со 3x

Друга точка што видов значително подобрен е квалитетот на панорамските фотографии. Порано беа многу матни при зумирање и беа убави само ако ги гледаме во целосен режим на нашиот iPhone, но деталите, квалитетот, светлината и воопшто, панорамските фотографии исто така покажуваат одличен квалитет.

Од друга страна, на видео ниво, акциониот режим е многу успешен. Навикнат сум да снимам „акциони“ видеа со мојот GoPro и не очекував да имам таква стабилизација на iPhone. Снимивме качување по карпи на планина и трчање низ нив и вистината е тоа видеото одржува многу добра стабилизација и ќе му се допадне на огромното мнозинство. Добар прв контакт на Apple со овој аспект иако има простор за подобрување. Сепак, сигурен сум дека ќе се користи многу повеќе од режимот на кино.

Екран: Режимот за прикажување секогаш вклучен како главна новина

Најголемата новина на ниво на екран е режимот Always-On приказ, кој вТоа целосно го менува начинот на кој комуницираме со нашиот уред (кога немате Apple Watch). Секогаш вклучениот екран на iPhone 14 Pro Max радикално го менува она што го видовме во другите терминали на Android. Иако во овие тие поминаа низ ставање на сите пиксели во црно и оставање на времето и некоја икона за известување, Apple направи револуција во овој концепт и го затемнува целиот екран истакнувајќи ги елементите на врвот (време и виџети). Но, го гледаме целиот екран.

Режимот Always-on Display на новиот iPhone Pro ги прикажува нашите тапети дури и банери за известување како екранот да е вклучен, но не. Можеме да го провериме последното известување (затоа што ако сакаме да видиме повеќе дали треба да комуницираме со екранот и тој се вклучува) без да треба да го допреме екранот за да го вклучиме. Ова, на корисничко ниво, е брутална промена кога станува збор за интеракција со уредот.

Секогаш вклучен екран на iPhone 14 Pro Max

Секогаш вклучен екран. Може да се забележат и траги од страничен челик.

Се обидувам да се објаснам. Како просечен корисник, јас сум навикнат да го имам мојот iPhone на маса, свртен нагоре, и секогаш кога сакам да видам дали има нешто ново, допирам на екранот и проверувам. Сега нема потреба. Многу е поагилно да провериме дали имаме нешто што сме пропуштиле и трошите помалку време за други задачи. Друг случај е дека го имате поврзан Apple Watch. Во овој случај, можеби нема да ве интересира да го имате активен бидејќи генерално ќе добивате известувања на вашиот Apple Watch и нема да треба толку многу да го проверувате екранот на iPhone.

Во многу други прилики, и додека не се навикнеш на овој режим (сè уште сум на тоа), ќе го притискаш копчето за заклучување бидејќи имате чувство дека екранот е вклучен и не знаете дали е во режим на прикажување секогаш вклучен или не.

Dynamic Island: Големиот успех на Apple со iPhone 14 Pro

Ми се допаѓа, многу ми се допаѓа. Динамичкиот остров не само што елегантно и добро се вклопува во новиот дизајн на дисплејот, туку носи и многу шарена и детална функционалност. како што само Apple можеше да вклучи.

Репродуцирате музика и лесно можете да управувате со неа од Динамичкиот остров, повиците излегуваат од него и можеме да управуваме со разговорот со интегриран интерфејс додека се движиме и можеме да гледаме детали како гласовни бранови или видливи тајмери ​​во секое време.

Динамичен остров свири музика

И сето ова ќе биде подобрено со апликации од трети страни кои интегрираат повеќе функционалност во Dynamic Island. Засега, употребата може да биде ретка понекогаш и може да пропуштите да имате поголема интеракција со неа, но на краток среден рок ова ќе се подобри со ажурирања на апликациите. Резултати од спортски настани, статус на нарачки итн.

Без сомнение, тоа е големиот успех на Apple со овие Pro модели. Тоа го менува не само начинот на кој го гледаме нашиот терминал, туку и начинот на кој комуницираме со него. Дефинирање овде на патоказ за известувања и уреди во наредните години.

Ниска поставка за врвна осветленост?

Apple го лансираше најмоќниот екран во однос на осветленоста досега кај iPhone (и кај паметен телефон), со нов врв на отворено до 2.000 nits. До сега, Не успеав да ја ослободам таа моќ на iPhone 14 Pro Max и осветленоста при нормална употреба како оваа што ви ја кажувам не се цени премногу. Тоа е светол екран, да, но имајќи ја максимално осветленоста и кога сте на отворено, тој капацитет не е толку забележлив, ниту пак достигнувате WOW момент. Веројатно ми недостасува нешто во врска со поставките или времето кога iPhone може да ја достигне оваа осветленост (не сум пуштал содржина на отворено и тоа е користење на главниот екран, социјалните мрежи и фотографиите).

Батерија за борба цел ден (и повеќе)

Батеријата е уште една од точките што ги истакнувам (и уште повеќе дека сум модел на Max). Стискање, гледање стриминг содржина, фотографирање, играње игри и користење на социјалните мрежи, товарот пристигнува повеќе од плико од почетокот до крајот на денот, откако пристигнал со приближно 30% на крајот на попладневните часови.

Не успеав да го тестирам на нормален ден, да видам дали батеријата е доволна за два дена (и една ноќ) без полнење, но можам да ве уверам дека со iPhone 14 Pro Max можете да пропуштите ден од посета каде и да немате потреба да бидете „ѕидни хугери“ и да го полните уредот.

Заклучок: Неверојатно

iPhone 14 Pro Max ги исполнува сите очекувања. Дизајн, новитети на екранот, спектакуларната камера и одржува перформанси кои веќе беа супериорни во претходната генерација. Доаѓајќи од моделот iPhone 13 Pro, скокот можеби не е толку голем и не вреди, но Доаѓајќи од која било друга генерација, ја препорачувам промената на секој што размислува за тоа. Разликата е очигледна.

Моите врвни моменти се камерата, со неколку фотографии и спектакуларен скок наспроти претходните генерации и батеријата, поента дека за мене е многу важно и не доаѓам од формат Max кој го множи времетраењето. Од друга страна, новиот дизајн со Dynamic Island направи да се чувствува како нов уред и да не се чувствува како едно „промена на големината“ и сè уште го имам истото. 10/10 за овој темно виолетов iPhone 14 Pro Max.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.