iPhone 15 ќе продолжи да монтира Qualcomm 5G модем

5G чип

Изгледа неверојатно како Apple може да „задави“ нешто априори едноставно за нив, како што е можноста да развијат сопствен чип задолжен за 5G пренос на податоци. Откако се откажа од својот првичен проект за создавање сопствен 5G чип, Apple го купи одделот Intel на споменатиот модем во 2019 година за конечно да може да дизајнира и произведе сопствен 5G чип со целосна гаранција, врз основа на технологијата на северноамериканскиот производител на процесори.

Па, три години подоцна, со таа поделба веќе апсорбирана, Apple сè уште не можеше да произведе 5G модем за да може да го монтира на своите уреди, а со тоа и да не зависи од Квалком. Ниту со интел технологијата што ја имате по купувањето. Kuo штотуку протече дека iPhone-ите следната година сепак ќе монтираат Qualcomm модем. Леле ткаенина.

Минг-Чи Куо штотуку објавено на вашата сметка Twitter, дека оние од Купертино сè уште не можат да произведат 5G модем за нивните уреди. Тој уверува дека iPhone следната година, чиј дизајн во моментов се спроведува, ќе продолжи да монтира Qualcomm 5G модем. Тоа секако не беше планот што го предвиде Apple.

Apple со години се обидуваше да не зависи исклучиво и исклучиво од Qualcomm за нешто толку суштинско како 5G модем. И сè уште не може да го добие. Пред речиси пет години, оние од Купертино веќе се обидоа да проектираат свој 5G чип. Но, тие имаа проблеми прегревање, и не можеа да најдат решение за тоа.

Одделот за 5G на Интел

Така, како што обично прави Apple, бараше некоја надворешна компанија која веќе имаше толку понапредна технологија и ја купи. Во принцип, тоа беше безбеден облог, бидејќи во 2019 година го купи одделот за пренос на податоци 5G на Интел, вреден 1.000 милиони долари, со цел конечно да може да произведе сопствен 5G модем.

Но, несфатливо, тие 2.200 вработени во Интел кој стана персонал на Apple, три години подоцна не можеше да дизајнира и произведе 5G модем по вкусот на неговиот нов сопственик. Според Куо, iPhone 15 ќе продолжи да монтира Qualcomm 5G чип, бидејќи сопствениот на Apple сè уште не е подготвен. Неверојатно.

Значи засега, и покрај Тим Кук и неговиот тим, следниот iPhone 14 и iPhone 15 следната година (секогаш според зборовите на Куо) тие ќе продолжат да монтираат чип за 5G модем од компанијата Qualcomm. Ќе видиме дали оние од Купертино ќе можат конечно да го пуштат својот модем на уредите на Apple од… 2024 година!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.