iPhone 6 Plus ќе се смета за винтиџ до крајот на годината

iPhone 6 iPhone 6 плус

Кога компанијата од Купертино ќе престане да продава уред преку своите редовни дистрибутивни канали, Apple Тој ги класифицира во две категории: Гроздобер и Застарени. Следниот уред кој се наоѓа во категоријата Vintage е iPhone 6 Plus.

Според момците од MacRumos, кои имаа пристап до внатрешен меморандум, Apple ќе го интегрира iPhone 6 Plus во листата на производи Vintage на компанијата, бидејќи поминаа повеќе од 5 години со оглед на тоа што официјално беше прекината продажбата на пазарот.

Кога ќе поминат 5 години од официјалното продавање на производот, уредот станува Vintage. Тоа значи дека Apple не уверува дека ќе ги има потребните делови за поправка на уредот.

Кога поминаа повеќе од 7 години од последниот пат кога производ на Apple беше на продажба преку официјални канали, уредот станува застарен и Apple не може да поправа или да обезбеди услуги од кој било вид.

  • Производите се сметаат за гроздобер кога Apple престана да ги дистрибуира за продажба пред повеќе од 5 и помалку од 7 години.
  • Производите се сметаат за застарени кога Apple престана да ги дистрибуира за продажба пред повеќе од 7 години.

Во однос на производите од брендот Monster Beats тие се сметаат за застарени без разлика кога се купени.

Доколку имате проблем со iPhone 6 Plus во фиока и ви е жал да се ослободите од него, сепак можете да му дадете втора шанса ако го однесете на поправка пред крајот на годината, иако веројатно поправката на каков и да е, чини повеќе од она по кое се вреднува терминалот на пазарот за втора рака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.