iPod: деловна активност со долго опаѓање според Кук

Продажба на IPod

Деновиве го привлече нашето внимание дека во официјални бројки за продажба претставени од Apple, На iPod целосно исчезна. Отпрвин, се чинеше како грешка. Тогаш сфативме дека Купертино навистина не е заинтересиран да ги покаже податоците поврзани со уред кој иако беше револуционерен изум во тоа време, во моментов е во опаѓање. Но, што беа шпекулации, денес се факти. Барем како резултат на изјавите на Тим Кук.

Извршниот директор на Apple го признава тоа веќе подолго време iPod е бизнис во опаѓање. И иако подолу, ќе анализираме малку подлабоко податоците што протекоа за продажбата на iPod и за тоа што тие претставуваат од вкупниот профит на компанијата Купертино, треба да се напомене дека тоа е до одреден степен логично. iPod не е обновен подолго време, купувањето играчи е намалено воопшто и се повеќе, овие се заменуваат со мобилни телефони кои ги заменуваат нивните функции.

Тим Кук призна дека е свесен за фактот дека деловен ipod Со години е во опаѓање. Иако не беше јасно дали „Епл“ планира да ја обнови опсегот во потрага по нова револуција како онаа што беше нејзиното лансирање, или дали ќе ја исфрли со текот на времето. Но, бројките што ги знаеме денес се можеби многу порепрезентативни.

Продажбата на IPod опадна за 52% во последните години, што укажува на јасен тренд на пазарот да се заборави на некогаш златниот играч. Во последната година, според овие бројки, Apple продаде само 6 милиони iPod, што е во спротивност на пример со 55 милиони единици што беа продадени во 2008 година, година на јаболкоплеер.

Во случај тие бројки да не беа веќе откривачки, во моментов, приходи што Apple како компанија ги заработува од iPod тие дури и не достигнуваат 2%. И, ако го споредиме тоа со претходните периоди, како што е 2008 година во која продажбата на iPod учествуваше со 42% во вкупниот број, се чини дека падот е премногу евидентен. Дали играчот ќе има нов живот или тој завршува?

Повеќе информации - Apple не ја споменува продажбата на iPod за време на своите финансиски резултати


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуго dijo

  Дали се однесуваат на iPod touch или на кој?

 2.   Јаел Лоза dijo

  До целиот опсег на iPod.

 3.   Пау dijo

  Па, повеќе сакам да имам iPod и iPhone разделени. Ако ја слушав целата музика што ја слушам на iPhone, батеријата ќе ми траеше 4 часа ...

 4.   Хуанка dijo

  Па, повеќе од јасно е дека тие се во опаѓање. Сето тоа заради iPhone и iPad. На возрасните веќе не им треба iPod повеќе затоа што iPhone и iPad ја прават истата работа за мене! (Слушајте музика, играјте игри, пристапувајте до мојата е-пошта, гледајте филмови, гледајте фотографии, гледајте веб-содржина, работете на моите презентации, писма, итн ... сето тоа без да броите повици. Зошто сакам iPod? Семејство копнее еден. Очигледно нема да испуштиме iPhone. Хехехех