iTunes ќе ги оддели своите функции во различни апликации

iTunes

Apple не сака да продолжиме да го користиме iTunes освен ако не е строго потребно, како што се правење резервни копии, враќање на терминалот ... За неколку години, момците од Тим Кук го елиминираа пристапот до App Store, движење што ја попречува работата на оние што ги пишуваме, бидејќи тоа е нè принудува постојано да се свртуваме кон мобилниот телефон за да пребаруваме и да ги поврзуваме апликациите.

Исчезнување на пристапот до App Store беше првиот чекор што го презеде Apple, проследено со исчезнување на Apple Books за да започнеме да ја преиспитуваме алатката што iTunes ни ја нуди досега. Преку iTunes не само што можеме да правиме бекап копии и да ги обновуваме нашите iPhone или iPad, туку исто така можеме да слушаме Apple Music, да купуваме музика, да изнајмуваме или да купуваме филмови ...

Премногу функции што и покрај тоа што го елиминираа пристапот до App Store и управувањето со е-книги, тие продолжуваат да ја попречуваат корисноста и работата на iTunes. Новите гласини сугерираат дека iTunes, како што го знаеме денес, може да се промени и да се прошири на други апликации.

Во моментов се чини дека сè укажува на тоа дека Apple ќе започне a сопствена апликација за вашата услуга за стриминг на музика, апликација што исто така ќе ни овозможи да управуваме со нашата музичка библиотека. Исто така, ќе можеме да продолжиме со конвертирање на нашите музички ЦД-а во датотеки за да можеме да играме каде што сакаме.

И двете Подкаст, како ТВ-емисиите, исто така, ќе исчезне од iTunes како што го знаеме сега. Apple ќе лансира две различни апликации со кои ќе можеме да уживаме во нашите омилени подкасти и да уживаме во содржината достапна на видео-платформата на Apple наречена Apple TV +.

Веројатно, Apple нема да ги оддели сите овие функции во други апликации исклучиво на Mac, туку напротив исто така ќе го стори тоа на Виндоус, бидејќи повеќето од нејзините клиенти користат iPhone, iPad или iPod touch со овој оперативен систем, но лансирањето на macOS 10.15, следната верзија на macOS, ќе биде моментот на неговото лансирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.