iTunes ќе продолжи да биде достапен за Windows

iTunesWindows

Минатиот понеделник, на настанот за презентација на iOS 13, wstchOS 6, macOS Catalina и tvOS 13, Apple потврди една од гласините што беа во оптек повеќе од една година и дека се поврзани со iTunes, апликација која стори сé и стана проблем за многу корисници.

Нудејќи толку многу функции, iTunes стана незгодна апликација чија изведба остави многу посакувана. Со macOS Каталина, iTunes исчезнува целосно бидејќи е одделен на три апликации: Apple Podcast, Apple Music и Apple TV. Сепак, се чини дека во Виндоус ќе продолжиме како порано.

Како што можеме да прочитаме во Арс Техника, апликацијата iTunes за Windows ќе остане достапна како што е сега Преку продавницата за апликации Виндоус и корисниците на овој оперативен систем ќе можат да продолжат да го користат за правење резервни копии, враќање на нивниот уред ...

Очигледно Apple не планира да понуди на Windows, барем засега, трите апликации на коишто iTunes е поделен со macOS Catalina. Апликацијата Apple Music на macOS Catalina автоматски ќе се погрижи за увоз и на песните што сме ги зачувале во iTunes и на различните списоци за репродукција што ги создадовме со текот на годините.

Кога поврзувате iPhone, iPad или iPod touch, Пронаоѓачот ќе се прикаже автоматски и ќе ги покаже опциите што теоретски би останале ексклузивни за iTunes, ако апликацијата е сè уште достапна на macOS, за да направите резервна копија и да го направите вашиот уред во случај на проблем.

Веројатно е дека во текот на целата година, Apple ја расипува апликацијата iTunes и на Windows, како што стори сега со macOS Catalina со цел да не им се нудат различни апликации на корисниците кои користат и компјутер и Mac на дневна основа или ја прават промената од еден во друг екосистем.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.