iCloud за Windows, сè што треба да знаете

icloud

Од лансирањето на iCloud, услугата за складирање облак на Apple еволуираше додавајќи нови функционалности и во моментов, по лансирањето на iOS 10, веќе можеме да размислиме за Услуга за складирање на јаболка, услуга за употреба, не како што порано работеше, каде што едвај можевме да ја користиме како услуга за складирање на нашите документи и датотеки.

Интеграцијата на ICloud со iOS и macOS е тотална, очигледно. Но не секој има Mac за да можеме совршено да управуваме со сите информации и можности што ни ги нуди оваа услуга на Apple. Apple е свесен за тоа и затоа исто така постои iCloud за Windows.

Преземете iCloud за Windows

Во оваа статија ќе објасниме сите опции што ги нуди софтверот iCloud за Windows. Ако користите iTunes, многу е веројатно дека ако имате уред на Apple базиран на iOS, повеќе од можно е дека на инсистирање на Apple да преземе iCloud, тоа веќе сме го сториле и тој е веќе инсталиран на нашиот компјутер. Ако, пак, сме нови во оваа платформа, да започнеме да уживаме во предностите што ни ги нуди iTunes, мора да кликнеме на следниот линк до преземете iCloud за Windows.

iCloud за Windows

Откако ќе ја преземеме и извршиме инсталацијата, ќе мора да го рестартираме нашиот систем, така што софтверот на Apple е интегриран во системот и започне да работи. iCloud ќе работи на елементите што започнуваат кога системот ќе започне, така што ќе се појави првата предност ќе побара од нас информациите за нашата сметка iCloud, каде што ќе ја внесеме нашата Apple ID вашата лозинка ..

Поставки за ICloud за Windows

Под апликацијата тоа ќе ни ги покаже сите податоци што можеме да ги синхронизираме со нашите компјутери со Виндоус, податоци што логично веќе се користат на iOS-уред или на Mac.Благодарение на оваа апликација, можеме да ги имаме истите податоци синхронизирани во два различни оперативни системи, што ја прави оваа алатка неопходна доколку сакаме да имаме пристап до сè момент до нашите податоци, без оглед на оперативниот систем што го користиме.

Како што можеме да видиме на сликата погоре, Apple ни овозможува да ги синхронизираме нашите датотеки во iCloud Drive; сè што е поврзано Слики што го правиме на нашиот мобилен уред (iCloud Photo Library, Мои фотографии во тек, Фотографии споделени во iCloud, како и можност за преземање и поставување нови видеа и фотографии од или од нашиот компјутер); на е-пошта, контакти, календари и задачи со обележувачи Outlook и Safari со Интернет експлорер.

iCloud за Windows - Конфигурирајте

Но, покрај тоа, можеме исто така управувајте со дистрибуцијата на складирање на нашиот простор во iCloud, овозможувајќи ни да ги избришеме датотеките или резервните копии што го користат просторот што го договоривме.

Поставете iCloud за Windows

Веднаш штом ќе ги напишеме податоците за нашата сметка iCloud, како што коментирав погоре, апликацијата ни ги нуди сите опции што ги имаме на располагање за да можеме да ги синхронизираме со нашиот компјутер. Четирите опции што ни ги нуди ќе се појават обележани за да можеме да ги конфигурираме во следниот чекор. Ако не сакаме да уживаме во датотеки iCloud, фотографии, обележувачи или пошта, контакти и други, само треба да го одштиклираме соодветното јазиче. Во овој случај, ќе ги оставиме проверени сите опции да може детално да објасни кои се опциите што ги нуди секоја опција.

Што ни нуди iCloud Drive?

Како што споменав погоре, веќе некое време iCloud стана вообичаена услуга за складирање, иако сè уште има свои ограничувања. Ако го избереме ова јазиче, ќе можеме да пристапиме до сите документи (класифицирани по папки) од нашиот Windows PC, исто како што можеме да направиме во моментов од нашиот Mac.

Што ни нуди Фотографии?

iCloud за Windows - Конфигурирајте

Фото библиотека ICloud

Активирањето на оваа опција ни овозможува пристап до сите фотографии и видеа од сите уреди што се поврзани со истиот Apple ID.

Моите фотографии во тек

Благодарение на Моите фотографии во тек, можеме да пристапиме до најновите фотографии направени од сите уреди што се поврзани со иста сметка.

Преземете ги новите видеа и фотографии на мојот компјутер

Оваа опција ни овозможува автоматско преземање, секогаш кога ќе го вклучиме компјутерот, најновите фотографии и видеа од сите уреди поврзани со нашиот Apple ID.

Поставете нови видеа и фотографии на мојот компјутер

Со оваа функција, можеме да ги испратиме на нашата сметка iCloud сите фотографии и видеа што ги зачувуваме во директориумот Слики \ Фотографии во iCloud \ Додатоци, директориум што за среќа можеме да го смениме во оној кој најдобро ни одговара.

Фотографии споделени на iCloud

Исто така, можеме да пристапиме до сите фотографии што сме ги споделиле со други луѓе од нашиот Windows PC. Во последните три опции, можеме да го смениме директориумот за поставување или преземање во оној што најдобро одговара на нашиот начин на работа со датотеки.

Што ни нуди пошта, контакти, календари и задачи?

Благодарение на Outlook и iCloud, можеме да уживаме во сите контакти, календари, задачи и е-пошта директно на нашиот Windows PC, така што ако додадеме или избришеме контакт во Outlook за Windows автоматски ќе бидат додадени или отстранети од нашиот мобилен уред. Истото важи и за е-пошта, календари и задачи.

Што ни нуди обележувачи?

Прелистувачот Apple Safari, во својата верзија за Windows, е еден од најлошите прелистувачи што можеме да ги користиме. Apple се чини дека е свесен за ова и преку iCloud обележувачите можеме да ги синхронизираме само со прелистувачот Internet Explorer.

Обележувачи на Safari на Windows

Откако ги избравме сите опции што сакаме да ги синхронизираме, кликнете на Примени. На прво место, ќе ни биде прикажан прозорец во кој ќе не извести дека ќе продолжи спојте ги обележувачите iCloud со оние кои моментално се наоѓаат во Internet Explorer. Кликнете на Спојување, бидејќи другата опција е Откажи.

Поставете Outlook за iCloud

Сега е ред на Поштата, контактите, календарите и задачите. iCloud за Windows ќе започне да презема контакти, календари, задачи и сите е-пошта од овие сметки автоматски да ги интегрираат во Outlook. Кога процесот е завршен, ќе се појави прозорец за потврда во кој ќе треба да кликнеме на ОК.

Како работи iCloud за Windows

iCloud за Windows

Откако ќе заврши процесот, треба само да одиме на сите опции што ги синхронизиравме за да провериме дали е направено правилно. За да имаме пристап до датотеките зачувани во iCloud, како и до сите фотографии што биле синхронизирани или ќе го прават во иднина, како документите во iCloud Drive, ние само треба да Одиме до Брзите пристапи каде што има две нови папки наречени iCloud Drive и Photos во iCloud.

За Ц.подлежат податоци синхронизирани со Outlook Ние мора да ја отвориме апликацијата и да одиме во левата колона за да провериме, еден по еден, како се синхронизирани контактите (достапни во рамките на iCloud групата за контакти), календарите (кои ќе бидат прикажани на истиот број што го имаме на нашите уреди ), како и сите задачи што ги синхронизиравме во iCloud.

За да ги видиме омилените Safari што се синхронизирани со Internet Explorer, треба само да го отвориме прелистувачот и да одиме во омилените. Иако Internet Explorer веќе не е стандарден прелистувач во Windows 10 За Microsoft Edge, Apple продолжува да увезува обележувачи во прелистувачот ветеран.

За среќа од Microsoft Edge можеме брзо да ги увеземе обележувачите, процес што ќе треба периодично да го спроведуваме за да ги одржуваме обележувачите на нашите уреди со Виндоус секогаш ажурирани. За среќа, тоа е потребно само два клика, така што тоа нема да одземе многу време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Цаилун dijo

  Се обидов да го користам со полномошниците на мојата компанија и невозможно е да се конфигурира ,,, какви било идеи?

 2.   Јован dijo

  Па, се обидував со месеци од време на време да го конфигурирам iCloud во Windows 10 и тоа е невозможно. Вие останувате во прозорецот „внесете код за верификација“. Колку и да го ставам таму, тоа не се случува. Дали јас сум единствениот што се случува ова?

  1.    Игнасио Сала dijo

   Кога ве прашува за кодот за верификација? Ако ве праша, тоа е затоа што имате активирана автентикација со два фактори и кога ќе поврзете нов уред со вашата сметка, во овој случај iCloud за Windows, тој ќе испрати порака до уредите што сте ги поврзале со неа, така што вие може да влезе во неа.

   1.    Јован dijo

    Право, и тоа е она што го работам. Внесувам код што ме достигнува на друг мој уред и „вчитувањето“ во Виндоус е бесконечно.

    1.    Игнасио Сала dijo

     Нема смисла ако компјутерот има интернет-врска. Tryе го пробам подоцна. Во секој случај. Деинсталирајте го iCloud и повторно инсталирајте го за да видите како работи.

     1.    Јован dijo

      Јас сè уште го имам истиот проблем. Пробав многу опции и резултатот секогаш беше ист. Она што го направив сега е да деинсталирам iCloud, да го преземете повторно, да инсталирате (iCloud 6.2.1.67), да се рестартира, конфигурира и бесконечно вчитување.
      Тоа е грешка што ја имам откако надградив на Виндоус 10 и бев оставка со месеци. iPhone, iPad и MacBook Pro без проблеми, но мојот компјутер со Windows е невозможен.

 3.   Лизет dijo

  Имам зачувани 2.000 фотографии, по грешка неколку пати го давав за преземање и сега преземаат скоро 6.000 фотографии, како што правам за да ги откажам преземањата) Јас веќе ја затворив сесијата, ја сменив конфигурацијата, но во моментот на активирање, таа продолжува со преземањето.

 4.   Адријан dijo

  Кога ќе влезам во делот опции за фотографии, имам само Фотографии во iCloud и споделени албуми, така што ми недостасуваат сите други опции.
  Можеш да смислиш нешто?

  1.    Маријано dijo

   Добро утро Адријан, кликнување на полето „Фотографии во iCloud“ ги овозможува другите опции. со почит !!!

 5.   Маријано dijo

  Добро утро, со iCloud ми се случува следново.
  Мојата идеја е да споделувам датотеки помеѓу 2 сметки iCloud (со уреди на Apple и Windows) за да може да управуваме со нив од кој било уред.
  Проблемот е во тоа што можам совршено да споделувам и уредувам споделени датотеки помеѓу уредите на Apple, но тоа не е случај со iCloud за Windows. Папките и датотеките генерирани од една од сметките на iCloud се видливи на моите уреди од истата сметка (Windows и Mac), но кога се споделени, тие се видливи само на уредите на Apple. Не можам да гледам датотеки споделени од друга сметка на iCloud на уредите со Виндоус. Поздрав и се надевам дека ќе го решиме проблемот во идните надградби. Во меѓувреме, ќе видам дали помага да се плати услугата iCloud или да мигрираме во друга услуга во облак што може да ми ја обезбеди целата услуга.